فیزیوتراپی گردن: درمان درد، دیسک و آرتروز گردن با فیزیوتراپی

فهرست مطالب

غالباً درد گردن در اثر سایش و پارگی مفاصل ایجاد می‌شود که نتیجه آن نوعی جراحت یا منجر شدن به مشکلاتی در حالت و وضعیت بدن است. این مشکل نیز اغلب با عدم تعادل در عضلات همراه است، در حالی که برخی از عضلات محکم و بیش فعال می‌شوند و برخی دیگر ضعیف و طولانی می‌شوند. در صورت عدم درمان، درد گردن می‌تواند منجر به سردرد نیز شود. درمان فیزیوتراپی برای گردن درد یکی از اصلی‌ترین راه‌های رفع آن است.

آناتومی گردن


مهره‌های ناحیه‌ی گردن (سرویکال) طراحی خاصی دارند به طوری که دامنه‌های زیاد حرکتی مورد نیاز گردن را میسر می‌کنند.

دو مهره اول ، C1 (اطلس) و C2 (محور) ، به جمجمه اجازه می‌دهند تا روی ستون فقرات بچرخد و تا حدی به بالا و پایین تکان بخورد.

مهره‌های بعدی ، C3  تا C7 به گردن اجازه می‌دهند تا به جلو و عقب خم شود، به شما اجازه می‌دهد تا به سمت پایین یا بالا نگاه کنید.

حرکات گردن توسط تعداد زیادی عضله انجام می‌شود. بسیاری از رباط‌های کوچک همچنین به ثبات مفاصل بین هر مهره‌ها کمک می‌کنند.

در بین هر مهره ، یک جفت عصب از نخاع خارج شده و از گردن به سمت شانه حرکت می‌کنند. همچنین چندین رگ خونی بزرگ وجود دارد که خون را به سر و مغز منتقل می‌کنند.

علت گردن درد


علت گردن درد

درد گردن بیشتر در اثر فشارهای مکانیکی به گردن ایجاد می‌شود، مانند کشیدگی‌ها یا رگ به رگ شدگی‌هایی در عضلات و رباط‌ها در گردن. علل احتمالی دیگری نیز وجود دارد، مانند تخریب یا دژنراسیون ستون فقرات به عنوان بخشی از روند پیری، و فشرده شدن اعصاب در گردن. در ادامه به دلایل بروز درد گردن با جزئیات بیشتری پرداخته‌ایم.

قرارگیری بدن در وضعیت نادرست 

وضعیت قرار گیری بدن، یک عامل مهم برای سلامت ستون فقرات و جلوگیری از درد ناشی از مشکلات ستون فقرات است. درد گردن می‌تواند روی افرادی که بخش زیادی از روز خود را در وضعیت خم شده به جلو می‌گذرانند، مانند افرادی که پشت میز کار برای مدتی طولانی می‌نشینند، تأثیر می‌گذارد. این امر حاکی از آن است که فشار مداوم روی بافت‌های پیوندی که گردن را پشتیبانی می‌کنند ممکن است باعث ضعف آن‌ها شود و آسیب پذیری نسبت به درد گردن را افزایش دهد.

تروما یا جراحت 

یک آسیب شلاقی گردن یک صدمه‌ی ناگهانی به گردن است، مانند تصادف رانندگی یا سایر آسیب‌های مشابه. این آسیب، پتانسیل ایجاد درد گردن را دارد. در چنین شرایطی ، حرکت ناگهانی و شدید سر ، تاندون‌ها و رباط‌ها را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد و ممکن است باعث پارگی یا آسیب دیگری شود. صدمات ناشی از آسیب شلاقی نیز اغلب می‌تواند باعث سردرد شود.

تورتیکولی یا کجی گردن 

تورتیکولی به عنوان گردن کجی نیز شناخته می‌شود، تورتیکولی حاد یک بیماری است که شامل کج شدن و پیچیدن سر به یک طرف است. در افراد مبتلا به این عارضه، حرکت دادن سر به حالت صاف و طبیعی بسیار دردناک خواهد بود و این تلاش باعث درد گردن می‌شود. علت دقیق بیماری تورتیکولی اغلب قابل شناسایی نیست. در بعضی موارد ، ممکن است با یک کشیدگی جزئی یا رگ به رگ شدن در گردن یا قرار گرفتن در معرض دمای بسیار سرد مرتبط باشد.

در بسیاری از موارد، افراد صبح‌ها با پیچ خورگی و کجی سر خود از خواب بیدار می‌شوند و وقتی سعی می‌کنند آن را به حالت عادی برگردانند، احساس درد می‌کنند. این نوع کجی گردن، بدون نیاز به هیچ درمانی در طی چند روز بهبود می‌یابد.

دژنراسیون ستون فقرات 

برخی از دژنراسیون و تحلیل مهره‌ها و دیسک‌های ستون فقرات ممکن است به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که درد مکرر یا مداوم در گردن در افراد مسن شایع‌تر است. با این حال، در حالی که اکثر افراد مسن دارای میزانی تحلیل در ستون فقرات هستند ، همه درد گردن را تجربه نمی‌کنند ، نشان می‌دهد که عوامل دیگری نیز در بازی وجود دارد که باعث درد می‌شود. اسپوندیلوز گردن اصطلاح پزشکی برای توصیف این انحطاط مهره‌ها و دیسک‌ها است.

رادیکولوپاتی 

رادیکولوپاتی شامل فشرده سازی یا آسیب رساندن به ریشه عصب می‌شود. همچنین گاهی اوقات به عنوان “عصبی فشرده شده” نیز نامیده می‌شود. رادیکولوپاتی گردنی شامل اعصابی در ناحیه گردن است که ممکن است منجر به درد گردن شود. علائم دیگری نیز ممکن است مشاهده شود، مانند بی حسی، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در گردن. اگر عصبی که در این ناحیه قرار دارد آسیب دیده باشد، ممکن است این احساسات روی دست و بازو نیز تأثیر بگذارد. رادیکولوپاتی معمولاً ناشی از اسپوندیلوز یا دررفتگی دیسک برای طولانی مدت است.

علل جدی درد گردن 

برخی از دلایل احتمالی درد گردن، مشکلات جدی‌تری هستند و برای جلوگیری از آسیب بیشتر و بدتر شدن درد به درمان تخصصی نیاز دارد. برخی از اختلالات استخوانی، عفونت‌هایی مانند مننژیت و سرطان ممکن است شامل درد گردن به عنوان  یک علامت عمده و اصلی باشند.

چندین شاخص وجود دارد که می‌توانند حاکی از جدی‌تر بودن درد گردن باشند. این موارد شامل شرایط زیر می‌باشند:

  • بیماری‌های هم‌زمان در زمان بروز درد، مانند ایدز یا سرطان
  • بدتر شدن تدریجی درد
  • تهوع یا ضعف دست یا بازو
  • تب یا کاهش وزن غیر قابل توجیه
  • حساسیت و تحریک در استخوان‌های گردن
  • مشکل در خروج ادرار یا بی‌اختیاری

اگر هر یک از این شاخص‌ها با درد گردن گزارش شده است، توصیه می‌شود بررسی‌های بیشتری در مورد علت بیماری انجام شود.

فیزیوتراپی گردن


هنگامی که شما درد یا اختلال حرکتی دارید ، پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه کند. درک این نکته مهم است که شما همچنان در فیزیوتراپی هم گزینه‌های زیادی دارید و فلسفه و رویکردی که فیزیوتراپیست برای شما در نظر می‌گیرد، ممکن است از کلینیک تا کلینیک دیگر بسیار متفاوت باشد. دانستن اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مختلف ارائه شده در زیر فیزیوتراپی ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام نوع برای شما مناسب است. فیزیوتراپی دستی و فیزیوتراپی مبتنی بر تکنیک‌های درمانی ، دو نوع درمانی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. همچنین ممکن است فیزیوتراپیست هایی را پیدا کنید که از هر دوی این روش‌ها به قدری استفاده می‌کنند.

فيزيوتراپي با روش‌های دستی 

فيزيوتراپي با روش های دستی

در فیزیوتراپی دستی ، فیزیوتراپیست با استفاده از حرکات ماهرانه‌ی دستی، بافت‌های نرم و مفاصل دست‌کاری می‌کند تا دامنه حرکت و تراز استخوان‌ها و مفاصل را بهبود داده و همچنین تورم، التهاب و درد را درمان کند. تکنیک‌های درمان دستی اغلب شامل ماساژ، کشش، حرکت مفاصل در جهت‌ها و سرعت‌های مختلف (ماساژ بافت نرم یا موبیلیزاسیون مفصل) به همراه حرکات مقاومتی، تکنیک‌های انرژی عضله (MET) و تکنیک‌های آزاد سازی فعال می‌باشند. این درمان در وهله‌ی اول روی مفاصل و سیستم میوفاشیال متمرکز است و غالباً با آزادسازی بافت نرم شروع به آماده سازی مفاصل برای موبیلیزاسیون و دست‌کاری می‌کند. درمان دستی یک رویکرد مبتنی بر شواهد است که اثربخشی آن در تحقیقات انجام‌شده، به اثبات رسیده است.

ورزش 

ورزش‌درمانی در تحقیقات مورد حمایت بسیاری قرار گرفته است. ثابت شده است که حرکات کششی، ماهیچه های کوتاه را طولانی‌تر می‌کند، بنابراین پزشک به حفظ و افزایش آزادسازی بافت نرم در معالجه دست می‌یابد. ثابت شده است که فعال‌سازی و تقویت عضلات برای حمایت از مفاصل و امکان عملکرد مناسب آن‌ها مقید و مؤثر می‌باشد. این امر باعث کاهش استرس در ناحیه آسیب دیده در زندگی یا فعالیت روزانه می‌شود. همچنين ثابت شده است كه تمرينات تعادلي به گیرنده‌های حرکتی يا ارتباط‌های بين مغز و عضلات از طريق دستگاه عصبي كمك می‌کند. همه این موارد می‌توانند تأثیر بسیار مثبتی در حمایت از یک بافت مفصل یا بافت نرم آسیب دیده داشته باشند. پزشکان همچنین ورزش درمانی را امری ضروری قلمداد می‌کنند و بنابراین ، تقریباً در کلیه موارد آن را با فیزیوتراپی دستی ترکیب می‌کنند.

فيزيوتراپی مبتنی بر تکنیک‌های کمکی 

روش دیگر برای درمان فیزیوتراپی شامل استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های کمکی است. چند تکنیک وجود دارد که تحقیقات خوبی برای پشتیبانی از آن‌ها انجام شده است و برخی از آن‌ها نیز در تحقیقات به خوبی پشتیبانی نشده‌اند، اما نظریه‌هایی در مورد آن‌ها داده شده است که به روش‌های خاصی کار می‌کنند یا حداقل ، اثر دارونما ارائه می‌دهند که باعث می‌شود شما احساس کنید که دارید خوب می‌شوید.

این روش‌ها می‌تواند شامل کاربری‌های اولتراسوند، تحریک الکتریکی، گرما درمانی ، یخ درمانی و استفاده از سوزن برای کاهش درد ، تورم و کمک به ترمیم باشد. در ادامه کمی بیشتر به هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم.

اولتراسوند تراپی 

اولتراسوند تراپی

اولتراسوند تراپی، یک برنامه مبتنی بر تکنیک کمکی پرکاربرد است. این روش با استفاده از یک دستگاه دستی که موج‌های صوتی با فرکانس بالا و کم را در منطقه آسیب دیده تولید می‌کند ، کار می‌کند. این امواج جوری در نظر گرفته شده‌اند تا بتوانند در بافت و ماهیچه‌ها نفوذ کنند تا بتوانند گرما را در این ناحیه برای بهبود جریان خون فراهم کنند.

گرما درمانی 

گرمای خشک و پک‌های گرمایی مرطوب، دو روش معمول در گرما درمانی سطحی هستند. گرما باعث افزایش جریان خون به منطقه می‌شود، که این امر می‌تواند به افزایش خاصیت ارتجاعی بافت و تقویت روند بهبودی کمک کند. این روشی است که با توصیه فیزیوتراپیست شما به راحتی در خانه قابل استفاده است، در نتیجه نیازی نیست که وقت با ارزشتان را در کلینیک فیزیوتراپی سپری کنید.

یخ درمانی یا کرایوتراپی 

کاربرد پک سرد به روشی بر خلاف گرما درمانی عمل می‌کند، به این دلیل که باعث کاهش جریان خون به ناحیه‌ای می‌شود که پک روی آن قرار می‌گیرد. با کاهش جریان خون می‌توان تورم و التهاب را در یک منطقه آسیب دیده کاهش داد. اثر بی‌حسی و همچنین کاهش التهاب می‌تواند به کاهش درد کمک کند. همچنین این روش می‌تواند با کاهش التهاب و درد و ایجاد آزادی بیشتر در دامنه حرکات، به فرد کمک می‌کند تا تمرینات خود را در دامنه حرکت بیشتر انجام دهد. فیزیوتراپیست ها اغلب همراه با گرما درمانی از یخ درمانی استفاده می‌کنند که  در این صورت ابتدا گرما برای ارتقاء روند ورزش درمانی و سپس یخ بعد از آن اعمال می‌شود تا هرگونه التهاب احتمالی را کاهش دهد. سرما و گرم نیز می‌تواند در کنار هم در درمان با کنتراست استفاده شود تا بتواند پمپاژی در رگ‌های خونی ایجاد کند تا تورم را بیرون بیندازد. تحقیقات صورت گرفته در زمینه‌ی استفاده از یخ در مقابل گرما درمانی تا حدودی بحث برانگیز بوده است.

نواربندی K-tape 

نواربندی K-tape

از نوار کینزیولوژی نیز می‌توان برای کاهش درد و بهبود گردش خون و عملکرد عضلات استفاده کرد. این نوار به سادگی تا پنج روز روی پوست اعمال می‌شود تا امکان حرکت بیشتر مایعات لنفاوی را که بر روی بافت فشار وارد کرده و سبب ایجاد درد می‌شود، فراهم کند. همچنین می‌تواند برای تقویت گیرنده‌های حرکتی و یادآوری یک عضله برای فعال بودن استفاده شود. از انواع دیگر روش‌های نواربندی (چسب زدن) می‌توان برای یادآوری بدن در چگونگی حرکت یا محافظت از مفصل آسیب دیده استفاده کرد.

طب سوزنی و سوزن خشک 

طب سوزنی و سوزن خشک

طب سوزنی و سوزن درمانی نیز برای تقویت روند بهبودی، بهبود عملکرد و کاهش درد کلی استفاده می‌شود. فیزیوتراپیست ها از طریق تحریک در نقاط محرک بدن، می‌توانند اندورفین و هورمون‌های تسکین دهنده درد را برای شل کردن عضلات، افزایش جریان خون، کاهش علائم و بهبود تعادل تحریک کنند. برای مباحث و بررسی‌های دقیقی در مورد این نوع درمان، می‌توانید به مقالاتی درباره ی طب سوزنی مراجعه کنید.

تحریک تداخلی 

تحریک تداخلی یا جریان مداخله‌ای (IFC) باعث تسکین درد و تسریع روند بهبود طبیعی بدن می‌شود. تکانه‌های الکتریکی ریز از طریق پوست شما به اطراف منطقه آسیب‌دیده بدن منتقل می‌شود که باعث تحریک بافت و اعصاب زیرین می‌شود.

این تحریک، روند بهبودی را سرعت بخشیده و همچنین می‌تواند تولید اندورفین‌هایی را که باعث تسکین درد طبیعی می‌شوند افزایش دهد. IFC درمانی همچنین می‌تواند باعث کاهش اسپاسم عضلات شود که درد در منبع را تسکین می‌دهد، و از این رو یکی از مؤثرترین روش‌های فیزیوتراپی الکتریکی است که می‌تواند به بیماران کمک کند.

این تکنیک دردناک نیست اما ممکن است باعث احساس سوزن سوزن شدن در ناحیه شود.

تحریک عصب الکتریکی از راه پوست TENS 

از دستگاه‌های TENS معمولاً بیشتر برای تسکین درد استفاده می‌کنند تا اهداف دیگر. متخصصان فیزیوتراپی با استفاده از تحریک الکتریکی برای تأثیرگذاری بر اعصاب حسی، برای کاهش یا تبدیل سیگنال‌های درد کار می‌کنند و غالباً برای معالجه بیمارانی که درد مزمن دارند، استفاده می‌شود.

تأثیر دستگاه‌های TENS برای ایجاد اثرات درمانی در درمان IFC هنوز شناخته شده نیست.

دیاتری 

 دیاتری- -Diathermy از جریان‌های الکتریکی برای تولید گرما استفاده می‌کند و در تحریک گردش خون (که باعث بهبودی طبیعی می‌شود) و در کاهش احساس درد مفید است. این تکنیک می‌تواند برای ترمیم آسیب بافتی در بدن مورد استفاده قرار گیرد زیرا گرمای تولید شده می‌تواند مورد هدف قرار گیرد – لزوماً لایه‌های بالای پوست و چربی را گرم نمی‌کند و در عوض می‌تواند به طور مستقیم بر مفاصل و ماهیچه‌ها تأثیر بگذارد.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ