درمان گرفتگی و خشکی عضلات کمر

فهرست مطالب

گرفتگي كمر يك انقباض ناگهاني و غيرارادي، يا خشكي غیرقابل‌ کنترل عضله در واكنش به فشار، استفاده بیش‌ از حد، ضعف، يا درد عضلاني مرتبط با يك آسيب يا اختلال است. گرفتگی و خشکی عضلات کمر اغلب در نزديكي نخاع يا ریشه‌های عصبي كه به داخل يا خارج از نخاع منتهي می‌شوند، رخ می‌دهد. این گرفتگي می‌تواند موجب اعمال فشار بر روي يكي از اين اعصاب حساس گشته، و درد بسيار شديدي ايجاد كند.

گرفتگی و خشکی عضلات کمر بیماری‌ای مزمن و شایع است. این بیماری بیش از همه ستون فقرات را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و موجب خشکی کمر، خمیده شدن ستون فقرات، قوز کمر، قوس کمر، اسکولیوز و درد کمر هنگام نشستن و خم شدن می‌شود. متخصصین ما در کلینیک تخصصی کمر از تکنیک‌های تشخیصی مختلفی برای یافتن علت خشکی و گرفتگی کمر استفاده کرده و بر همین اساس بهترین روش‌ های درمانی غیرجراحی را با توجه به شرایط بیمار برای وی تجویز می‌کنند. در صورت داشتن هرگونه سؤال در مورد مشکلات ستون فقرات از جمله گرفتگی عضلات کمر و روش‌ های درمانی غیر جراحی ارائه‌ شده در کلینیک تخصصی کمر می‌ توانید با ما با تماس حاصل نمایید.

علل گرفتگی كمر چيست؟


گرفتگي كمر می‌ تواند از آسیب به عضلات، تاندون‌ ها و رباط‌ ها در كمر ناشي شود و يا با عارضه‌های پزشكي جدي‌تر در ارتباط باشد. بلند کردن اجسام سنگین يك علت شایع گرفتگي كمر است. هرگونه فعالیت كه موجب اعمال فشار بیش ‌از حد بر روی عضلات و رباط‌ها در ناحيه تحتاني كمر شود، می‌تواند به ايجاد آسيب منتهي گردد.

علائم گرفتگی كمر چه هستند؟


گرفتگی‌ عضلات اسکلتی و خشکی عضلات کمر شایع‌ترین نوع گرفتگي بوده و اغلب به دلیل استفاده بیش ‌از حد، کم‌آبی بدن و ناهنجاری‌های الکترولیت رخ می‌دهد. گرفتگي به‌طور ناگهانی رخ می‌دهد، دردناک و معمولاً کوتاه‌مدت است. گرفتگي ممکن است با كشش آرام عضله تسكين يابد.

گرفتگی کمر چگونه تشخیص داده می شود؟


متخصصین ما ممکن است اولتراسوند یا عكس‌برداری اشعه X را براي يافتن علائم آرتریت یا شکستگی استخوان تجويز كنند. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (ام‌آر‌آي) یا توپوگرافی کامپیوتری (سی‌تی‌اسکن) نیز ممکن است براي بررسي دقیق‌تر عضلات و ديگر بافت‌های نرم انجام شود ام‌آر‌آي یا سی‌تی‌اسکن همچنين می‌تواند به شناسایی مشکلات احتمالي دیسک‌ها يا جریان خون در ناحيه آسیب‌دیده کمک کند. شما می‌توانید از طريق توضيح كامل علائم خود، پزشك را در تشخیص دقیق بيماري خود ياري كنيد. براي گفتگو در موارد زير آمادگي داشته باشيد:

 • شدت درد كمر
 • چند وقت یک‌بار عود می‌کند.
 • چه چيزي موجب تسكين درد می‌شود.
 • چه زماني شروع می‌شود.

گرفتگي كمر چگونه درمان می‌شود؟


درمان‌ها می‌تواند بسته به‌ شدت علائم و ميزان محدوديتي كه در فعالیت‌های روزمره ايجاد مي‌كنند، متفاوت باشد. در اینجا به برخی از درمان‌های غیرجراحی كه شما ممکن است بسته به سطح درد خود، بخواهيد در مورد آن با متخصص ما صحبت كنيد، اشاره‌ شده است:

الكتروتراپي

الكتروتراپي یک روش درماني است که می‌تواند به کاهش درد حاد و مزمن كمك كند. الكتروتراپي شامل تحریک فیبرهای عصبی با جریان‌های الکتریکی کوچک است. تحریک الکتریکی موجب آزاد شدن مواد شیمیایی ضددرد طبيعي به نام اندورفین شده و مسير سیگنال‌های درد به مغز را مسدود مي‌كند.

الكتروتراپي ممکن است توسط یک درمانگر دارای مجوز انجام شود. در اکثر روش‌های الکتروتراپي، تحریک الکتریکی از طریق پدهايي که به پوست چسبانده می‌شوند، انجام می‌گيرد. به منظور حصول نتايج بهينه، الكتروتراپي ممکن است با گرمادرمانی، سرمادرمانی، درمان دستي یا تمرينات ورزشي ترکیب شود.

درمان مغناطیسی، كه درمان میدان مغناطیسی و درمان انرژی‌زیستی نیز نامیده می‌شود، یک درمان جایگزین است که در آن آهن‌رباهای داراي اندازه‌ها و قدرت‌هاي مختلف برای تسکین درد و درمان بیماری بر روی بدن فرد قرار داده می‌شود. آهن‌رباهای فلزی نازک به ‌صورت تكي يا جمعي به بدن متصل می‌شوند. آهنرباها می‌توانند در فرم دستبند و یا گردنبند مورد استفاده قرار گيرند، توسط چسب به بدن متصل شوند، و يا در فرم باند يا نوار به دور مچ، آرنج، زانو، مچ پا، پا، يا کمر بسته شوند. کفی‌هاي كفش، پتوها و پدهاي خواب مغناطيسي نيز موجود هستند. این آهن‌رباها ممکن است تنها برای چند دقیقه یا چند هفته، بسته به عارضه تحت درمان و پزشك مورداستفاده قرار گيرند.

ماساژ‌درمانی

ماساژ‌درمانی دست‌کاری علمی بافت‌های نرم بدن باهدف تنظيم اين بافت‌ها است و شامل تکنیک‌های دستی اعمال فشارثابت یا متحرک، توقف، و / یا ايجاد حركت در بدن است. ماساژدرماني براي گرفتگي كمر می‌تواند شامل ماساژ سوئدی (مالش ابتدايي، مشت و مال یا کشش عضلات شما) باشد.

طب سوزنی

طب سوزنی  یک گزینه درمانی مؤثر برای گرفتگي كمر به شمار می‌رود. مکانیسم طب سوزنی، تأثیرات متعدد قابل ‌توجهي را بر روي بدن آشكار ساخته است. نكته قابل ملاحظه‌تر این است که طب سوزنی موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی- مغز و نخاع می‌شود. اکثر افراد يك احساس سوزن سوزن شدن، احساس آرامش یا حتی انرژی‌زايي را گزارش می‌کنند. ميزان این تأثیرات تا حد زیادی بر فرد تحت درمان و چگونگي درك او از اين درمان وابسته است.

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک یک‌رشته از مراقبت‌های پزشكي است که بر قدرت بهبودی بخشی ذاتی بدن در درمان خود بدون استفاده از دارو یا عمل تأکید دارد. عمل کایروپراکتیک بر ارتباط بین ساختار (در درجه اول ستون فقرات) و عملکرد (که توسط سیستم عصبی هماهنگ می‌شود) و چگونگي تأثیر اين رابطه بر حفظ و بازيابي سلامت تمرکز دارد. علاوه بر این، متخصصين کایروپراکتیک درك صحيحي از ارزش و تعهد همکاری با پزشکان مراقبت‌های بهداشتی دیگر در راستاي منافع بیمار دارند.

درمان شاک ويو

درمان شاك‌ويو یک روش غیرتهاجمی است که از امواج فشار برای درمان خشكي كمر استفاده می‌کند. امواج صوتی انرژی بالا (امواج شوک) یک نیروی مکانیکی به بافت‌های كمر وارد می‌کنند. درمان شاك‌ويو یک روش سرپایی است. به ‌منظور تسهيل هدايت امواج شاك، يك ژل بر روي پوست ماليده شده و سپس يك ميله جراحي بر روي پوست قرار داده مي‌شود. در اين روش از امواج انرژی بالا و پايين استفاده مي‌شود. امواج انرژی بالا ممكن است ايجاد درد نمايد و به یک بی‌حسی موضعی یا ناحیه‌ای نياز دارد. درمان شاك‌ويو انرژی پايين اغلب بدون بی‌حسی انجام می‌گیرد. چنانچه بيمار مشارکت فعال داشته و درمانگر را از قرارگيري صحيح ميله جراحي در ناحيه درد مطلع سازد، درمان با موفقيت بيشتري انجام مي‌گيرد. یک یا چند جلسه درمان ممكن است نياز باشد.

اولتراسوند

اولتراسوند از طريق ارسال امواج صوتي به عمق زیرپوست انجام می‌گیرد. درمانگر به‌ منظور ايجاد امكان حرکت بدون اصطكاك ميله اولتراسوند در ناحيه گرفتگی گردن يا كمر از يك ژل استفاده می‌کند. اولتراسوند يك گرماي ملایم ايجاد می‌کند که گردش خون را افزایش داده و به کاهش گرفتگی عضلانی یا اسپاسم، تورم، خشكي و درد كمك می‌کند.

آب‌درمانی

هيدروتراپي (كه گاهي آب‌درمانی نيز ناميده می‌شود) از تركيبات شيميايي آب براي انجام حركات ورزشي و تغيير شدت حركات استفاده می‌کند. قدرت شناوری آب (در مقابل گرانش زمين) امكان انجام حركات بيشتر نسبت به زمين را فراهم می‌آورد. افزايش دما و فشار هیدرواستاتیک گردش خون و انعطاف‌پذیری را افزايش داده و تورم را كاهش می‌دهد. افزايش سرعت، تربولانس و سطح مي‌تواند به منظور افزایش سختی حركات ورزشي مورد استفاده قرار گيرد.

مزایای آب‌درمانی عبارت‌اند از:

 • تسكين درد
 • کاهش اسپاسم عضلانی
 • افزایش دامنه حركت مفاصل
 • تقویت عضلات ضعیف
 • افزایش گردش خون
 • بهبود تعادل و هماهنگی
 • تمرين مجدد عضلات از كار افتاده

حركات اصلاحي

درمان فوري و کامل حتی يك درد کوچک كمر از طريق حركات اصلاحي كمر می‌تواند از تشديد مشکل اساسی پيشگيري كند. هدف اصلی از انجام تمرينات كششي كمر، حركت ملايم كمر در تمام محدوده‌های حركتي، تا افزايش حركت در طول فعالیت‌های روزمره است. در اینجا به چند نمونه از تمرینات مناسب اشاره شده است. با این ‌حال؛ جهت كسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه ورزشي مناسب برای خود، باید با متخصصين ما مشورت نماييد.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ