جراحی تعویض مفصل لگن چیست؟

در جراحی تعویض مفصل لگن(Hip Joint Replacement)، مفصل لگن (هیپ) با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود که به این بخش مصنوعی، پروتز گفته می شود. مفصل لگن، از دو بخش اصلی تشکیل شده است؛ که ممکن است در طی عمل جراحی توسط جراح لگن هر دو بخش تعویض شود. این دو بخش شامل حفره لگن، که قسمتی از استخوان لگن به نام استابولوم و انتهای فوقانی استخوان لگن یا سر لگن؛ می باشد.

چه کسانی نیاز به تعویض مفصل لگن دارند؟

اگر یکی یا هردو مفصل لگن شما آسیب دیده باشد؛ برای اینکه در انجام فعالیتهای روزانه مثل پیاده روی یا لباس پوشیدن دچار مشکل نشوید یا مجبور نباشید دائما درد لگن را تحمل کنید ناچار به انجام عمل جراحی مفصل لگن هستید. علت اصلی عمل تعویض مفصل لگن، کاهش درد ناشی از آرتروز است که  مانع از انجام فعالیتهای روزانه میشود. بیشتر کسانی که جراحی مفصل لگن را انجام می دهند در سن ۶۰ سالگی یا بیشتر هستند اما تعداد افراد جوان که عمل تعویض مفصل لگن را انجام داده اند نیز کم نمی باشد . در افراد جوان پروتز تحت فشار بیشتری قرار میگیرد و این باعث فرسودگی زودتر آن میشود و اگر چنین اتفاقی بیفتد نیاز به تعویض مجدد وجود خواهد داشت.

جراحی تعویض مفصل لگن معمولا زمانی پیشنهاد می شود که راه های درمانی دیگر برای بیمار به نتیجه نرسد. گاه درد لگن و یا عاملی که باعث آسیب به مفصل لگن می شود، آنقدر زندگی افراد را تحت شعاع قرار می دهد که شخص توانایی انجام کارهای روزمره را از دست می دهد. بیماری های متفاوتی می تواند باعث ایجاد چنین مشکلی بشوند. آرتروز مفصل لگن یا ساییدگی مفاصل، روماتیسم، ضربه شدید به مفصل لگن یا ران، سیاه شدن سر استخوان ران از عواملی است که باعث میشود بیماری مجبور به تعویض مفصل شود. به طور کلی افرادی که نشانه های زیر را به صورت پیوسته و طولانی دارند، ممکن است به تعویض مفصل نیاز پیدا کنند:

 • احساس درد در ناحیه لگن در شب
 • عدم تسکین درد از طریق سایر روشهای درمان
 • احساس دردی که مانع از انجام فعالیتهای روزانه می شود مثل حمام کردن، غذا درست کردن، انجام کارهای خانه و پیاده روی
 • اگر هنگام راه رفتن نیاز به واکر یا عصا احساس شود.
 • شکستگی یا ترک خوردگی استخوان لگن. افراد مسن بیشتر به این دلیل این عمل را انجام می دهند
 • وجود غده یا تومور در مفصل لگن

اقدامات قبل از تعویض مفصل لگن

پیش از جراحی تعویض مفصل لگن لازم است که مقدماتی فراهم شود، تا بیمار عمل موفقی داشته باشد. اگر تصمیم به جراحی دارید، حتما قبل از عمل لیست زیر را بررسی کنید و مطمین شوید که همه آنها را مهیا کرده اید:

 • اگر دارویی مانند داروهای مکمل و گیاهی یا داروهایی بدون تجویز پزشک مصرف میکنید را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • محل استراحت را مهیا سازید.
 • دو هفته قبل از جراحی تعویض مفصل لگن، توصیه می شود که مصرف داروهایی مثل اسپرین، بروفن و ناپروکسن که باعث انعقاد خون می شود را قطع کنید یا داروهایی که رقیق کنند خون هستند مثل وارفارین و … .
 • مصرف داروهایی مثل انبرل، متوترکسات که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کنند و باعث میشوند به راحتی مبتلا به عفونت شوید را قطع کنید.
 • با پزشک در مورد داروهایی که در روزهای قبل و بعد ازعمل جراحی می توانید به مصرفشان ادامه دهید صحبت کنید.
 • اگر به دیابت، بیماری قلبی یا از این قبیل بیماری ها مبتلا هستید جراح از شما می خواهد که با پزشکی که تحت درمان ایشان هستید ملاقات داشته باشید.
 • اگر بیشتر از دو یا سه بار در هفته مشروبات الکلی مصرف می کنید پزشک را در جریان قرار دهید.
 • اگر سیگاری هستید با کمک پزشک یا پرستار ترک کنید زیرا سیگار کشیدن سرعت ترمیم زخم را کاهش می دهد.
 • قبل ازعمل تعویض مفصل لگن اگر به بیماری هایی نظیر آنفولانزا، سرماخوردگی، تب، تبخال و… مبتلا شدید به پزشک اطلاع دهید.
 • ممکن است قبل از عمل با یک فیزیوتراپیست ملاقات داشته باشید تا یکسری تمرینات و همچنین راه رفتن با عصا و واکر را از او بیاموزید.
 • شرایط منزل را طوری مهیا کنید که وظایف روزانه تان را مانند داخل و خارج حمام شدن، بالا و پایین رفتن از پله، نشستن و برخاستن در دستشویی و استفاده از صندلی حمام بتوانید انجام دهید.
 • استفاده از عصا، چوبدستی، واکر و ویلچر را تمرین کنید.
 • روز عمل تعویض مفصل از شما خواسته میشود که شش الی دوازده ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و نیاشامید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را با مقدار کمی آب بنوشید.
 • پزشک یا پرستار به شما اطلاع خواهند داد که چه موقع در بیمارستان حضور پیدا کنید.

آزمایشات پیش از جراحی

پیش از جراحی جراحی لازم است آزمایشاتی برای شناخت شرایط بیمار انجام شود تا پزشک معالج بر اساس نتایج آن عملکرد درست را انتخاب کند. در نظر داشته باشید که اگر دچار بیماری های زمینه ای هستید، حتما پیش از عمل باید با پزشک معالج خود در میان بگذارید. به طور معمول پیش از عمل، رادیوگرافی معمولی، ام ار ای یا سی تی اسکن انجام می شود. آزمایش خون و ادرار و نوار قلبی (در صورت نیاز) از شما گرفته می شود تا درباره وضعیت عمومی بیمار، اطلاعات کافی در دست باشد.

طول زمان عمل

رعایت توصیه ها و مراقبت‌های بعد از تعویض مفصل لگن برای کوتاه تر شدن زمان بهبودی ضروی است. عمل جراحی معمولا یک تا دو ساعت طول میکشد. بعد از عمل جراحی تعویض مفصل، ممکن است نیاز باشد که دو یا سه روز در بیمارستان بمانید. بعد از به هوش آمدن و بازیابی مجدد و بهبودی، با فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن بلافاصله از شما تقاضا میشود که شروع به حرکت و راه رفتن کنید. بعد از عمل عده ای نیاز دارند که مدت زمان کوتاهی در مرکز توانبخشی بمانند. نحوه  صحیح انجام فعالیتهای روزانه به شما آموزش داده می شود.

هزینه جراحی تعویض مفصل لگن

هزینه این جراحی، یکی از سوالات اصلی بیماران است. هزینه خرید پروتز و بیمارستان با توجه به نوع بیمه متفاوت است. میتوانید در این بخش به طور کامل پاسخ سوال خود را بیابید: هزینه جراحی تعویض مفصل لگن

طول عمر پروتز

طول عمر پروتز از دیگر سوالات رایج مراجعین است. باید خاطر نشان کرد که نمیتوان پاسخ به این سوال را به شکل قطعی داد. اما در بدنی با شرایط طبیعی اگر مراقبت ها به شکل کامل و درست انجام شود، میتوان طول عمر پروتز را به شکل تخمینی گفت.

اجزای مفصل لگن مصنوعی

 بهتر است قبل از عمل جراحی تعویض مفصل لگن، با بخش های مصنوعی مفصل لگن آشنا شوید.

 • حفره که معمولا از یک فلز محکم تشکیل می شود.
 • یک اتصال دهنده که داخل حفره قرار داده می شود که معمولا از جنس پلاستیک می باشد: اما اخیرا پزشکان از سرامیک و فلز هم به این منظور استفاده می کنند؛ این بخش حرکت لگن را نرم و راحت می کند.
 • یک گوی سرامیکی یا فلزی که جایگزین بخش گرد قسمت بالایی استخوان لگن میشود: یک ساقه یا میله فلزی که به استخوان لگن چسبانده می شود تا مفصل لگن را ثابت نگه دارد.

نحوه عمل تعویض مفصل لگن

در حین عمل جراحی تعویض مفصل لگن، هیچ دردی احساس نمی کنید. عمل جراحی با دو روش بی هوشی انجام میشود: بیهوشی کامل، به این معنا که شما در حالت خواب به سر می برید و درد را حس نمیکنید یا بیهوشی از ناحیه ستون فقرات به این ترتیب که ماده ای در قسمت پشت شما تزریق میشود که از قسمت کمر به پایین بی حس میشود همچنین داروهایی  در کنار آن استفاده می شود که به بیمار حالت خواب آلودگی بدهد و یا حالتی ایجاد کند که شخص متوجه عمل تعویض مفصل نشود.

بعد از انجام بیهوشی، پزشک برشی جهت باز شدن مفصل لگن از قسمت باسن ایجاد میکند و سپس بخش بالای لگن را جدا کرده و خارج می کند. حفره لگن را تمیز کرده و غضروفهای به جا مانده یا استخوان های آسیب دیده و یا مبتلا به آرتروز را خارج می کند. حفره جدید را سر جایش قرار میدهد و ساقه فلزی را به استخوان لگن متصل می کند. برای مفصل لگن جدید یک گوی با سایز مناسب قرار می دهد، کلیه بخش ها را کاملا محکم میکند و بهم میچسباند. ماهیچه ها و زرد پی اطراف مفصل لگن، را ترمیم می کند. عمل تعویض مفصل لگن حدود یک الی دو ساعت طول می کشد.

زمان مرخص شدن از بیمارستان بعد از تعویض مفصل

بستری در بیمارستان به طور معمول از یک تا چهار روز طول خواهد کشید که این بستگی به سرعت بهبودی دارد. پیش از مرخص شدن از بیمارستان، باید به چند هدف دست یافته باشید مانند:

 • خودتان از تخت بالا و پایین بروید
 • کنترل مناسبی بر درد داشته باشید
 • قادر به خوردن، آشامیدن و استفاده از دستشویی باشید
 • راه رفتن با استفاده از یک وسیله کمکی (عصا، واکر یا عصای زیر بغل) روی یک سطح صاف و توانایی بالا و پایین رفتن از دو یا سه پله.
 • توانایی انجام تمرینات ورزشی تجویز شده برای خانه
 • درک هرگونه اقدامات احتیاطی که در رابطه با مفصل لگن به شما ارائه شده است؛ برای جلوگیری از آسیب دیدگی و تضمین بهبودی مناسب.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

اگر هنوز به اهداف فوق دست نیافته اید ممکن است رفتن مستقیم به خانه بعد از مرخصی برای شما خطر داشته باشد. در چنین صورتی ممکن است شما را به طور موقت به یک مرکز توانبخشی یا مرکز تخصصی پرستاری انتقال دهند. هنگامی که مرخص می شوید تیم پزشکی درمانی شما اطلاعاتی را برای کمک به بهبود شما در خانه ارائه می دهد. هر چند بعد از تعویض کامل مفصل لگن میزان عوارض پایین است ولی وجود عوارض می تواند بهبودی کامل را به تاخیر بیندازد یا محدود کند. کارکنان بیمارستان عوارض احتمالی را مطرح و علامت های هشداردهنده عفونت یا لخته شدن خون را همراه با شما بررسی خواهند کرد.

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

فرایند مراقبت های بعد از عمل نقش مهمی در بهبود بیمار بعد از عمل دارد. برای اینکه مطمین باشید عمل نتیجه بخش خواهد بود، لازم است مواردی را از قبل آماده کنید و تغییرات لازم در چیدمان خانه را ایجاد کنید. اما بعد از عمل چه مراقبت هایی لازم است؟

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

بعد از تعویض مفصل لگن در اغلب موارد فیزیوتراپیست به شما کمک می کند که در روز بعد از عمل بنشینید و بایستید. فیزیوتراپی تعویض مفصل لگن همچنین در تعیین میزان وزن مجاز برای پای جراحی شده، شما را راهنمایی خواهد کرد. شما قادر خواهید بود که بایستید، وزنتان را تحمل کنید و با کمک یک واکر، چند قدم راه بروید. امکان دارد کمی احساس سرگیجه داشته باشید اما مهم است که تا حد ممکن، به توان خود اتکا کنید. همچنین تمرینها و حرکاتی وجود دارد که لازم است بعد از عمل انجام دهید. در این بخش می توانید درباره فیزیوتراپی بعد از عمل بیشتر بدانید: فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن

نتایج جراحی تعویض مفصل لگن

نتیجه عمل جراحی تعویض مفصل لگن، معمولا عالی می باشد و پس از آن فرد باید احساس درد یا خشکی  ندارد. برخی افراد ممکن است با  عفونت، شل شدگی یا جا به جایی پروتز  بعد از عمل مشکل پیدا کنند. بعد از 15 تا 20 سال بعد از عمل تعویض مفصل لگن پروتز شل و گشاد خواهد شد که در این صورت باید تعویض شود. درافراد جوان  که فعالیت بیشتری انجام می دهند ممکن است پروتز دچار ساییدگی شود در چنین شرایطی باید قبل از گشاد شدن آن را تعویض کرد. ممکن است بعد از تعویض مفصل لگن انتظار داشته باشید شیوه زندگیتان خیلی شبیه به چیزی باشد که قبل از عمل بود، با این تفاوت که در آن درد وجود نداشته باشد. از بسیاری جهات حق با شماست ولی بازگشت به فعالیت های روزمره زمان می برد. مشارکت فعالانه در فرایند بهبودی می تواند به شما کمک کند زودتر به مرحله بازگشت به فعالیت های روزمره برسید و می تواند بدست آمدن نتیجه موفقیت آمیزتر را تضمین کند.

هر چند بعد از عمل قادر خواهید بود بسیاری از فعالیت ها را از سربگیرید ولی ممکن است مجبور باشید شیوه انجام آن ها را تغییر دهید. به عنوان مثال، ممکن است مجبور باشید شیوه های جدید خم شدن که در آن مفصل لگن جدید شما ایمن می ماند را یاد بگیرید. پیشنهادات ارائه شده در اینجا به شما کمک می کند در عین حالی که روال عادی زندگی روزانه خود را با خیال راحت از سرمی گیرید از مفصل لگن جدید خود هم لذت ببرید. اگر نیاز به این جراحی دارید، نتایج زیر منتظر شما خواهد بود:

 • کاهش درد
 • بهبود عملکرد لگن
 • بهبود حرکت
 • بهبود کیفیت زندگی

عضو آکادمی جراحان ارتوپد آمریک

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ