کشیدگی رباط مچ پا

فهرست مطالب

کشیدگی رباط مچ پا

کشیدگی رباط مچ پا وقتی ایجاد میشود که پا در حین راه رفتن پیچ میخورد. این پیچ خوردگی موجب میگردد تا رباط های جانبی در اطراف مچ پا بخصوص در قسمت خارجی آن تحت کشش بیش از حد تحملش قرار گیرد. در این حال تارهای تشکیل دهنده رباط پاره میشوند. این پاره شدن تارها و فیبرهای میکروسکوپی تشکیل دهنده رباط مچ پا درجات و شدت های متفاوتی دارد. گاهی اوقات این پارگی ها کم و خفیف بوده و در مواردی ممکن است تمام رباط  مچ پا بطور کامل پاره شود.
وقتی که شدت پارگی و کشیدگی رباط مچ پا کم است میتوان آن را با مچ بند بست و با همین روش درمان کرد ولی در مواردی که شدت کشیدگی رباط مچ پا زیاد است ترجیح داده میشود که مچ پا به مدت سه هفته به توسط گچ گیری بیحرکت شود.
تشخیص شدت کشیدگی رباط مچ پا توسط پزشک معالج و با تکیه بر معاینه و روش های تصویربرداری صورت میگیرد.

علائم و نشانه های کشیدگی رباط مچ پا

علائم کشیدگی رباط مچ پا عبارت اند از:

  • درد شدید مچ پا در هنگام صدمه.
  • صدای پارگی در قسمت خارجی مچ پا.
  • حساسیت کامل محل آسیب.
  • ضعف عملکرد شخص مصدوم معمولاً بر روی زمین می افتد اما می تواند کمی راه برود مشروط به اینکه وزن خود بر مفصل مجروح فشار وارد نکند. بسته به وسعت جراحت، مفصل  مچ پا ممکن است مقداری از ثبات خود را از دست بدهد.
  • ضعف و سست بودن مفصل مچ پا اگر در مسیر درد به پا نیرو اعمال شود.
  • تورم کلی بلافاصله پس از جراحت در سراسر مچ پا.
  • کبودی مفصل مچ پا  که کمی بعد از جراحت ظاهر می شود.

کمکهای اولیه کشیدگی رباط مچ پا

هدف کمک های اولیه کشیدگی رباط مچ پا جلوگیری از صدمات بیشتر به رباطهای پاره می باشد. از دستورالعمل RICE که مخفف کلمات استراحت، یخ، بانداژ فشاری و بالا نگه داشتن عضو می باشد استفاده کنید

مراقبتهای مداوم کشیدگی رباط مچ پا

کیسه های یخ را روی مفصل مچ پا تقریباً برای 24 ساعت قرار دهید.
یک باندپیچی کشی روی قطعه اسفنجی روی محل مصدوم جهت کمپرس ناحیه برای تقریباً 72 ساعت بپیچید.
بعد از 24 ساعت اول، پزشک ممکن است از یک آتل پوتینی یراق دار از زیرزانو تا انگشتان تجویز کند. این آتل مچ پا را هنگام راه رفتن با چوب زیر بغل حمایت می کند اما نباید روی مفصل مچ پا مصدوم وزن منتقل شود.
وقتی تورم مچ پا فروکش کرد در عرض چند روز، آتل با یک گچ جهت راه رفتن برای 10 تا 21 روز تعویض خواهد شد. می توانید فوراً با گچ مزبور راه بروید.
بعد از اینکه گچ برداشته شد، آتل بندی برای حداقل 6 هفته مورد نیاز خواهد بود.
بعد از برداشتن گچ، استفاده از کیسه گچ را برای 3 تا 4 بار در روز ادامه دهید. قطعات یخ را در یک کیف پلاستیکی گذاشته و داخل حوله مرطوب برای مدت 20 دقیقه در هر نوبت، روی محل آسیب بگذارید.
اگر گرما احساس بهتری داشته باشد،  به جای یخ استفاده شود همچنین از لامپ های حرارتی، کمپرس آب گرم، دوش آب گرم، پدهای حرارتی یا روغنها و پمادهای گرمایی استفاده کنید.
پا را تا حد ممکن برای کاهش تورم بالا نگه دارید.
ماساژ ملایم غالباً ایجاد راحتی خواهد کرد و تورم مچ پا را کاهش خواهد داد.

متاسفانه بسیاری فکر میکنند درمان  پیچ خوردگی  و کشیدگی رباط مچ پا به همین چند هفته بستن خلاصه میشود ولی اینطور نیست. کشیدگی رباط مچ پا بیماری سمجی است که اگر بدرستی درمان نشود تا مدتها بیمار را آزار میدهد.
بعد از اتمام درمان سه هفته ای کشیدگی رباط مچ پا حال چه با مچ بند و چه با گچ گیری بیمار باید تا مدتها نرمش های مخصوصی را انجام دهد که هدف از آنها افزایش قابلیت انعطاف پذیری مفصل مچ پا و افزایش قدرت عضلات ساق است. اگر این نرمش ها به درستی انجام نشوند پیچ خوردگی مچ پا ممکن است بطور مکرری عود کند.
در صورت باقی ماندن درد مچ پا در کشیدگی رباط مچ پا باید بیمار بررسی شود تا وجود آسیب های همراه مانند آسیب های غضروفی و یا وجود ناپایداری در رباط های مچ پا ارزیابی شوند. در صورت وجود این آسیب ها ممکن است بیمار نیاز به عمل جراحی داشته باشد.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ