درمان لوردوز گردن با توجه به گستردگی انحنا و دردی که با آن همراه است روش های مختلفی دارد. قوس طبیعی ستون فقرات در قسمت گردن، لوردوز گردنی می‌گویند. این بخش در علوم پزشکی به ستون فقرات گردن معروف است. این قسمت از ستون فقرات کمی به شکل حرف C قوس دارد که به هفت مهره اول که در گردن قرار دارند، اجازه حرکت می‌دهد. اگر انحرافی در قوس ایجاد شود، مشکلات عصبی و ماهیچه‌ای بوجود می‌آید که این مشکلات می‌توانند پیشرف کنند و سبب ناراحتی‌ها و دردهای فیزیک شوند.

قسمت درونی یک قوس ستون فقرات گردنی سالم در موقعیتی قرار دارد که از سر پشتیبانی می‌کند و محافظ تاندونها، رباطها، ماهیچه‌ها، استخوانها و اعصاب این ناحیه است. لازم است لوردوز گردنی همراه با قوس به سمت بیرون، قوس به سمت کنار یا قوس صاف برای جلوگیر از بحرانهای آینده، مورد توجه قرار گیرد.

اصطلاح لوردوز گردن که در علوم پزشکی بکار می‌رود اغلب در منابع، برای بیان گسترش غیرعادی قوس درونی ستون فقرات گردن، بکار می‌رود. این وضعیت لوردوز گردنی به نام هایپرلوردوز گردنی معروف است. به اختصار به آن هایپولوردوزیز می‌گویند.

لوردوز گردن

دلایل بروز لوردوز گردنی


شرایطی که سبب بروز لوردوز گردنی می‌شود حد و مرز ندارد به شکلی که در هر فردی با هر سنی ممکن است روی دهد. مواردی وجود دارد که در آنها آسیب مستقیم به ستون فقرات گردن یا آسیب به شکل وجود اسپاسم عضلانی، ممکن است قوس گردن را چند درجه تغییر دهد. موارد رایجی که سبب لوردوز گردنی می‌شود عبارتند از:

 • تغییرات کیفی

تغییر در انحنا می‌تواند به مرور در اثر عادات رفتاری بد مانند ایستادن، فعالیتهایی که در آنها به فراوانی وزنه سنگین بلند می‌کنید یا طرز نشستن غیرعادی، روی دهد.

 • شرایط مادر زادی 

ممکن است تغییر کوچک قابل مشاهده‌ای در ستون فقرات گردن در بدو تولد وجود داشته باشد. این امر می‌تواند در زمان رشد داخل رحم یا آسیب به گردن در خلال تولد روی دهد چه در زیمان طبیعی و چه در عمل سزارین.

 • وضعیت اسکلات عضلانی

شرایط پزشکی که روی ستون فقرات تاثیر دارند می‌توانند سبب تغییر در انحنا شوند. این مورد ممکن است در اسکولیوسیس، کیفوسیس (انحنای کمر به سمت جلو) و اسپوندیلولیتیس (لغزیدگی مهره پایینی) مشاهده شود. در استئوپروسیس (پوکی استخوان)، استخوانهای ستون فقرات می‌توانند به مرور زمان ضعیف شده و تغییر جهت دهند در حالیکه شرایط دیستیز یا بیرون زدگی دیسک می‌تواند دیسکهای ستون فقرات را دچار تغییر کند.

علائم لوردوز گردن


علائم لوردوز گردنی بستگی به شرایط ستون فقرات دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالیکه در بعضی موارد علائم آن از کم تا غیر قابل روئیت می‌باشد، مواردی از انحنا هم وجود دارد که ممکن است سبب ناراحتی یا درد شود و انحنای گردن قابل مشاهده باشد. اگر انحنا سبب فشار روی اعصاب یا بافت نشده باشد، تغییر قابل مشاهده در ترتیب قرار گرفتن گردن از منظره پشت گردن نیز ممکن است تنها علامت باشد. توجه داشته باشید که این وضعیت گردن، یک قوس در ستون فقرات است.

 • وقتی تحرکتان را کم می‌کنید یا سرتان را می‌چرخانید ممکن است گردن دردی را احساس کنید یا احساس نکنید. این مسئله وقتی مشاهده می‌شود که فردی دراز کشیده است و فاصله بین گردن و سطح رختخواب یا میز از حد طبیعی آن بیشتر باشد. این امر توضیح می‌دهد که چرا در برخی موارد تا زمانی که آزمایش پزشکی انجام نشود مدرکی که نشان دهنده وجود این مشکل است دیده نمی‌شود.
 • در موارد لوردوز گردنی غیرعادی که در آنها گردن نمی‌تواند حرکت کند یا حرکتش حدود شده، ممکن است دیده شود که ماهیچه‌های گردن، شانه‌ها و کمر سفت‌تر یا تنگ‌تر شده‌اند. این ماهیچه‌ها اغلب می‌توانند اسپاسم داشته باشند و سبب محدود شدن حرکت شوند.
 • عصب محلی می‌تواند در اثر اسپاسم یا انحنای خودش فشرده شده، درد شدید ایجاد کند.

در برخی موارد لوردوز گردن که با درد همراه است، ممکن است ارتباطی با انحنای زیاد ستون فقرات گردن داشته باشد یا می‌تواند در نتیجه شرایط nocebo باشد. این امر زمانی روی می‌دهد که فرد بگوید تشخیص یا فرایندهای درمانی ممکن است سبب علائم منفی شدیدتر و سپس آغاز مشاهده علائم ظاهری شده است و همه اینها به طرز تفکر افراد دارد.

تشخیص لوردوز گردنی


علاوه بر درجات مختلف انحنای لوردوز گردنی، تست فیزیکی و توجه به سوابق پزشکی بیمار ممکن است برای تشخیص مناسب کافی نباشد. تستهای بیشتر با اشعه ایکس و اسکن‌های تشخیصی ممکن است نیاز باشد. چندین تست در یک دوره زمانی ممکن است تغییرات در ستون فقرات را نشان دهد و دلایل بخصوصی را مشخص کند مانند مشکلات دیسکها.

درمان لوردوز گردن


وقتی لوردوز گردنی تشخیص داده شد، هر درمانی بستگی دارد به گستردگی انحنا و دردی که با آن همراه است.

 • فیزیوتراپی وضعیتی اغلب برای تسکین هر نوع فشاری بر اعصاب و جلوگیری از انحنای بیشتر انجام می‌شود. برخی اسپاسمهای عضلانی یا درد همراه با آن می‌تواند به واسطه دارو، کمپرس، تمرینات هدفمند یا استفاده از دستگاه‌های حمایتی مانند بریسهای گردن، برطرف شود.
 • در مواردی بسیار کم درمان انحنای مفرط ستون فقرات گردن ممکن است با جراحی همراه باشد مانند فیوزینگ ستون فقرات. در این عمل استخوانی از ناحیه لگن ممکن است بین مهره افتاده قرار گیرد تا سبب تحریک رشد استخوان شود یا تا زمان به هم متصل شدن استخوان‌ها بطور طبیعی از صفحات فلزی استفاده شود.
درمان لوردوز گردن
ورزشهای مناسب برای لوردوز گردنی

نداشتن ورزشهای مناسب برای لوردوز گردنی و تقویت منطقه گردن ممکن است سبب شود بیماران توانایی هر نوع حرکتی را در این منطقه از دست بدهند یا محدوده حرکتی گردنشان کم شود. ورزش منظم و پیروی از رژیم غذایی سالم می‌تواند از مشکل فشار وزن به ستون فقرات گردن جلوگیر کند. این مهم است که قبل از تلاش برای انجام هرگونه ورزش با یک متخصص مشورت کنید.

 • نرمش گردن

ماهیچه‌های پشت گردنتان را بکشید تا هماهنگتر و تقویت شوند. در موقعیت ایستادن یا نشستن، به آرامی سرتان را به بالا و پایین حرکت دهید. این حرکت را می‌بایست به آرامی 5 مرتبه در هر بار انجام دهید. در هر یک از 5 مرتبه چانه خود را سه ثانیه پایین نگه دارید. این ورزش همچنین می‌تواند بصورت دراز کشیده در حالیکه بالشی زیر سر قرار دارد، انجام شود. چانه را به سمت سینه حرکت دهید تا کمی احساس کشیدگی در گردن کنید.

 • بازکردن گردن

با این تمرین کششی از آسیب دیدگی مفصل  گردن جلوگیری کنید. بایستید درحالیکه شانه‌هایتان به سمت عقب است و گردن و سرتان در یک خط قرار دارد. سرتان را به سمت عقب ببرید و با چشمها به سقف نگاه ‌کنید و در این حالت از خم کردن کمر خودداری کنید. این وضعیت را 5 ثانیه حفظ کنید و به آرامی سر را به حالات مستقیم برگردانید. این کار را 10 بار تکرار کنید.

 • انقباض گردن

قراردادن سر در موقعیت مناسب هنگام کشیدن گردن به سمت داخل را تمرین کنید. در وضعیت ایستاده سر را در حالیکه چانه را کمی به سمت پایین آورده‌اید، به سمت عقب حرکت دهید. این وضعیت را قابل از آنکه سر را به حالت مستقیم برگردانید، برای 3 ثانیه نگه دارد. این کار را 10 بار تکرار کنید.

 • کج کردن سر به اطراف

با این ورزش به آرامی ماهیچه‌های گردن را بکشید. این ورزش می‌تواند در حالت نشسته یا ایستاده انجام شود. سر را با حرکت آرام به یک سمت کج کنید. برای 5 ثانیه در این وضعیت نگه دارید و سپس به وضعیت مستقیم برگردانید. هنگام انجام این تمرین به جلو نگاه کنید و گردن را به سمت جلو خم نکنید. این حرکت را در سمت مقابل هم انجام دهید. در هر طرف 10 بار تکرار کنید.

 • چرخش گردن

در وضعیت ایستاده یا نشسته به آرامی سر را به یک سمت بچرخانید. گردن و کمر را راست نگه دارید. قبل از برگشت به سمت مقابل 2 ثانیه صبر کنید. این  کار را 10 بار در هر طرف تکرار کنید.

 • انقباض شانه‌ها به سمت جلو

این کشش می‌تواند در حالت نشسته و ایستاده انجام شود. یک دست را به سمت شانه مقابل حرکت دهید و برای 3 ثانیه در همین وضعیت نگه دارید. بازو باید تا حد آرنج محکم باشد و کمر را می‌بایست صاف نگه دارید. به حالت اول برگردید و این کار را 10 بار تکرار کنید.

 • انقباض شانه‌ها به سمت عقب

در وضعیت نشسته یا ایستاده، دستان خود را در امتداد لگن قرار دهید به شکلی که یک بازو و شانه به سمت عقب حرکت کنند. وقتی بازو متوقف شد و شانه در عقب قرار گرفت، قبل از این که به حالت صاف برگردید، این وضعیت را برای 3 ثانیه حفظ کنید. این کار را 10 بار تکرار کنید.

مقالات مرتبط

خواب رفتن پا

خواب رفتن پا ممکن است در پنجه، انگشتان، پاشنه و کف پا رخ دهد. این اتفاق با علائمی همچون گزگز…
صدا دادن مچ پا

صدا دادن مچ پا

صدا دادن مچ پا و دیگر مفاصل طبیعی است. اما اگر این صدا همیشگی و همراه با درد و ناراحتی…
سیاتیک و درد باسن

درمان درد باسن و علت آن

درد باسن درد باسن دردی است که در معنای واقعی آن در کفل/پشت احساس می شود. از آنجایی که بسیاری…
فهرست
Call Now Buttonمشاوره درمانی رایگان