امکان عفونت بعد از عمل تعویض مفصل لگن

ممکن است عفونت سطحی باشد و در زخم ایجاد شود یا عمقی باشد و در اطراف پروتز بوجود آید. همچنین ممکن است عفونت در حالی که فرد در بیمارستان است یا بعد از اینکه به خانه می رود اتفاق بیفتند یا حتی سال ها بعد بوجود آید. عفونت های خفیف زخم عموما با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند ولی ممکن است عفونت های عمده یا عمقی به جراحی دیگر و برداشتن پروتز نیاز داشته باشند. هر نوع عفونتی در بدن می تواند به مفصل تعویض شده گسترش یابد. علائم هشدار دهنده عفونت عبارتند از:

 • تب مداوم (بالای ۱۰۰ درجه فارنهایت)
 • لرز شدید
 • افزایش قرمزی، حساسیت به لمس یا تورم زخم
 • بیرون آمدن چرک و ترشحات از زخم
 • افزایش درد هم در هنگام فعالیت و هم استراحت

امکان ایجاد لخته خون بعد از عمل تعویض مفصل لگن

ممکن است لخته های خون در رگ های پا یا در لگن تشکیل شوند. لخته شدن خون در رگ های پا یا لگن از شایع ترین عوارض جراحی تعویض مفصل لگن است. این لخته ها در صورت جدا شدن و رفتن به ریه ها می توانند زندگی فرد را تهدید کنند. جراح ارتوپد یک برنامه پیشگیری را تعیین می کند که ممکن است شامل داروهای رقیق کننده خون، شلنگ پشتیبانی، پوشش تورم پا، تمرینات پمپ مچ پا و موبیلیزاسیون زودهنگام باشد. علائم هشداردهنده لخته شدن خون عبارتند از:

 • درد در ناحیه پا و ماهیچه ساق پا که ارتباطی با جای برش ندارد
 • حساس شدن به لمس و قرمزی بالا یا پایین زانو
 • تورم شدید ران، ساق پا، مچ پا یا کف پا

درموارد خیلی نادر ممکن است لخته خون به سمت ریه ها حرکت کند و باعث تهدید زندگی شخص شود. علائم حرکت لخته خون به سمت ریه ها عبارتند از:

 • کوتاه شدن نفس ها
 • شروع ناگهانی درد در قفسه سینه
 • متمرکز شدن درد قفسه سینه در یک نقطه با سرفه کردن

در صورت داشتن هر یک از علائم فوق، فورا به پزشک اطلاع دهید.

امکان نابرابری طول پاها بعد از عمل تعویض مفصل لگن

گاهی ممکن است بعد از تعویض مفصل لگن احساس کنیم یک پا بلندتر یا کوتاه تر از دیگری است. جراح ارتوپد همه تلاش خود را خواهد کرد تا طول پاهای بیمار را با هم برابر کند ولی ممکن است پا را کمی بلند تر یا کوتاهتر کند تا ثبات و بیومکانیک مفصل لگن را به حداکثر برساند. ممکن است برخی بیماران بعد از عمل جراحی با استفاده از کفی های بلند کننده قد احساس راحتی بیشتری کنند.

امکان دررفتگی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

دررفتگی هنگامی اتفاق می افتد که سر گوی مانند مفصل از حفره آن بیرون می آید. خطر دررفتگی در چند ماه اول بعد از جراحی یعنی هنگامی که بافت ها در حال بهبودی هستند بیشتر است. در کل دررفتگی شایع نیست. اگر سر گوی مانند از حفره بیرون بیاید، معمولا می توان با جا اندازی بسته بدون نیاز به جراحی دیگر آن را به محل خود بازگرداند. در موقعیت هایی که مفصل لگن همچنان دچار دررفتگی می شود، ممکن است باز هم به جراحی نیاز باشد.

امکان شل شدن و ساییدگی ایمپلنت بعد از عمل تعویض مفصل لگن

ممکن است در طول سال ها پروتز مفصل لگن ساییده یا شل شود. چنین چیزی در اکثر موارد ناشی از فعالیت های روزانه است همچنین می تواند ناشی از نازک شدن بیولوژیکی استخوان باشد که به آن استئولیز می گویند. اگر شل شدن پروتز دردناک باشد ممکن است به جراحی دومی که جراحی اصلاحی نامیده می شود نیاز باشد.

عوارض دیگر بعد از عمل تعویض مفصل لگن

آسیب عصبی و آسیب عروق خونی، خونریزی و سفتی از عوارض دیگری هستند که می توانند ایجاد شوند. بعد از جراحی در تعداد کمی از بیماران مقداری از درد همچنان وجود دارد یا درد جدیدی بوجود می آید

بهبودی در خانه بعد از عمل تعویض مفصل لگن

از چند روز تا چند هفته بعد از مرخص شدن، در هر جایی از خانه به قدری کمک نیاز خواهید داشت. قبل از عمل جراحی، با یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا یک پرستار هماهنگ کنید تا در خانه به شما کمک کند.

نکات زیر که می توان پیش از عمل به آن ها پرداخت می توانند برگشت شما به خانه را راحت تر کنند:

 • مبلمان را طوری بچینید که بتوانید با عصا، واکر یا عصای زیر بغل (لابلای آن ها) حرکت کنید.می توانید به طور موقت اتاق ها را تغییر دهید (مثلا اتاق نشیمن را اتاق خواب کنید) تا استفاده از پله ها را به حداقل برسانید.
 • اشیایی که غالبا از آن ها استفاده می کنید  (مثل تلفن، کنترل تلویزیون، عینک، پارچ و لیوان، مطالبی که می خوانید و داروها) را جایی قرار دهید که به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشید به طوری که برای دسترسی به آن ها مجبور نباشید بلند یا خم شوید.
 • هر گونه فرش تکه ای یا پادری که می تواند منجر به لیز خوردن شما شود را جمع کنید. سیم های برق اطراف محیط اتاق را هم با احتیاط ببندید.
 • یک صندلی خوب بگیرید که سفت بوده کف آن ازحد متوسط بالاتر باشد. این نوع صندلی نسبت به صندلی های کوتاه و نرم ایمن تر و راحت تر است.
 • یک صندلی حمام، یک میله برای گرفتن و توالتی که نشیمنگاه آن بالا می رود در حمام قرار دهید.
 • از وسایل کمکی مانند پاشنه کش دسته بلند، اسفنج دسته بلند و ابزاری برای گرفتن یا قلابی برای دسترسی به اشیا استفاده کنید  تا از زیاد خم شدن اجتناب کنید.
 • اشیایی که غالبا از آن ها استفاده می کنید را جایی قرار دهید که به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشید.

تورم

برای ۳ تا ۶ ماه بعد از عمل جراحی تعویض مفصل انتظار تورم خفیف تا متوسط را داشته باشید. برای کاهش تورم، پای خود را کمی بالا ببرید یا از یخ استفاده کنید. پوشیدن جوراب های فشرده سازی هم می تواند به کاهش تورم کمک کند. اگر تورمی جدید یا شدید را تجربه می کنید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا چنین چیزی می تواند علامت هشداردهنده لخته شدن خون باشد.

دارو

همه داروها را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. داروهایی که در خانه باید مصرف کنید می توانند شامل قرص های ضد درد مخدر و غیر مخدر، رقیق کننده های خون خوراکی یا تزریقی، داروهای مسهل و ضد تهوع باشند. حتما با پزشک خود درمورد همه داروهیتان حتی داروهایی که بدون نسخه به فروش می رسند، مکمل ها و ویتامین ها صحبت کنید. پزشک به شما خواهد گفت که مصرف کدام داروهایی که بدون نسخه به فروش می رسند در حین مصرف داروهای ضد دردی که تجویز شده اند خطری ندارد. جلوگیری از گسترش هرگونه عفونت باکتریایی در محل مفصل مصنوعی از اهمیتی خاص برخوردار است. ممکن است پزشک توصیه کند که هرگاه احتمال عفونت باکتریایی افزایش می یابد مثلا هنگامی که به دندانپزشکی می روید آنتی بیوتیک مصرف کنید. پیش از اینکه به دندانپزشکی بروید حتما با پزشک خود صحبت کنید و به دندانپزشک هم اطلاع دهید که عمل تعویض مفصل لگن انجام داده اید. همچنین اگر بخواهید می توانید یک کارت هشدارهای پزشکی را همراه داشته باشید تا در صورت بروز شرایط اورژانسی پرسنل پزشکی بدانند که شما مفصل مصنوعی دارید.

رژیم غذایی

تا زمانی که از بیمارستان به خانه بروید باید مطابق یک رژیم غذایی نرمال غذا بخورید. ممکن است پزشک شما را به مصرف مکمل های آهن و ویتامین توصیه کند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که در صورت مصرف داروهای خاص رقیق کننده خون همچون وارفارین (کومادین) از مصرف مکمل هایی که حاوی ویتامین K هستند و غذاهای سرشار از ویتامین K بپرهیزید. غذاهای سرشار از ویتامین K عبارتند از کلم بوکلی، گل کلم، کلم بروکسل، جگر، لوبیا سبز، نخود، عدس، دانه های سویا، روغن سویا، اسفناج، کلم پیچ، کاهو، شلغم، کلم و پیاز.

به نوشیدن زیاد مایعات ادامه دهید ولی سعی کنید مصرف قهوه را محدود کرده از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید. (به علاوه) باید همچنان مراقب وزن خود باشید تا از وارد کردن فشار بیشتر به مفصل جلوگیری کنید.

از سرگرفتن فعالیت های عادی بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن

هنگامی که به خانه می روید باید فعال بمانید. راهش این است که زیاد و و زود فعالیت نکنید. در حالی که انتظار روزهایی خوب و روزهایی بد را دارید باید بهبودی تدریجی خود در طول زمان را ملاحظه کنید. به طور کلی راهنمایی های زیر را بکار بگیرید:

رانندگی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

در بیشتر موارد، زمانی که دیگر داروهای ضد درد مخدر مصرف نمی کنید و قدرت و عکس العمل های شما به وضعیت نرمال برگشته اند از سرگرفتن رانندگی خطری ندارد. پزشک در تشخیص اینکه چه هنگام از سرگرفتن رانندگی بی خطر است به شما کمک خواهد کرد.

فعالیت جنسی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

لطفا درمورد اینکه چه هنگامی می توانید مجددا فعالیت جنسی خود را با خیال راحت شروع کنید با پزشک مشورت کنید. ممکن است قادر باشید. ظرف چند هفته بعد از عمل جراحی فعالیت جنسی خود را از نو آغاز کنید.

وضعیت خوابیدن بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بسته به (نوع) عمل جراحی، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از خوابیدن در وضعیت هایی خاص اجتناب کنید و تا مدت زمانی طولانی در حالی که یک بالش بین پاهایتان قرار می دهید بخوابید. از پزشک خود بپرسید که خوابیدن در کدام وضعیت ها بی خطر تر بوده برای شما مناسب تر است.

بازگشت به سر کار بعد از عمل تعویض مفصل لگن

بسته به نوع فعالیت هایی که سر کار انجام می دهید و سرعت بهبودی، ممکن است چند هفته زمان ببرد تا بتوانید به سر کار برگردید. پزشک به شما خواهد گفت که از سر گرفتن فعالیت های کاری عادی چه زمانی خطری ندارد.

تمرینات ورزشی بعد از عمل تعویض مفصل لگن

برای حداقل دو ماه بعد از عمل جراحی تعویض مفصل لگن به انجام تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست تجویز کرده است ادامه دهید. در برخی موارد ممکن است پزشک دوچرخه سواری با دوچرخه ثابت را برای حفظ قدرت و ثبات ماهیچه ها و منعطف نگاه داشتن مفصل لگن توصیه کند.

به محض اینکه پزشک اجازه دهد می توانید به بسیاری از فعالیت های ورزشی که پیش از تعویض مفصل لگن خود از آن ها لذت می بردید بازگردید مثلا:

 • هر چقدر می خواهید پیاده روی کنید ولی به خاطر داشته باشید که پیاده روی جایگزین تمرینات ورزشی که پزشک یا فیزیوتراپیست تجویز کرده اند نیست.
 • شنا برای بعد از تعویض کامل مفصل لگن یک فعالیت عالی و سبک به شمار می آید که می توانید به محض کشیدن بخیه ها و خوب شدن زخم آن را شروع کنید.
 • به طور کلی، فعالیت های سبک مرتبط با تناسب اندام مانند گلف، دوچرخه سواری و یک بازی سبک و کم حجم تنیس فشار کمتری به مفصل لگن وارد می کنند و نسبت به فعالیت های سنگینی مانند آهسته دویدن، راکت بال و اسکی ارجحیت دارند.

فیزیوتراپی و حرکات ورزشی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

فرآیند توان‌بخشی و بازتوانی نقش مهمی در بازیابی توان جسمی و از سر گرفتن یک زندگی همراه با فعالیت‌ های عادی روزانه پس از جراحی تعویض مفصل از جمله تعویض مفصل زانو یا لگن ایفا می‌کند. این فرآیند می‌تواند به بهبودی سریع‌تر شما پس از عمل جراحی کمک کند و شانس موفقیت بلندمدت را تا حد زیادی بالا می‌برد. پایبندی شما به یک برنامه مشخص و دنبال کردن آن از اهمیت بسیاری برخوردار است.

تمرینات زودهنگام بعد از عمل جراحی: این تمرینات برای افزایش گردش خون در ران ها و پاها و به منظور جلوگیری از لخته شدن خون حائز اهمیت هستند.

پمپ مچ پا

پای خود را به آهستگی به سمت بالا و پایین فشار دهید. این تمرین را هر ۵ یا ۱۰ دقیقه چند بار انجام دهید. این تمرین را می توان بلافاصله بعد از عمل جراحی شروع کرد و تا زمان بهبودی کامل ادامه داد.

چرخش مچ پا

مچ پای خود را به طرف داخل و به سمت پای دیگر خود و سپس به طرف خارج و در خلاف جهت پای دیگر خود حرکت دهید.

این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۵ مرتبه در هر جهت انجام دهید.

خم کردن زانو در حالی که پا به تخت تکیه دارد.

با کشیدن پاشنه پا به سمت باسن زانو را خم کنید و پاشنه پا را روی تخت نگاه دارید. اجازه ندهید زانو به طرف داخل (به سمت پای دیگر) بچرخد. این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

انقباض باسن

عضلات باسن را منقبض کنید و تا شمردن عدد پنج آن را در این حالت نگاه دارید. این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

تمرین ابداکشن

پا را تا آنجا که می توانید به سمت بیرون از مرکز بدن و به قسمت کنار خود بکشید آنگاه به جای اول برگردانید. این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

سفت کردن عضلات چهار سر ران

عضله ران خود را سفت کنید. سعی کنید زانوی خود را صاف کنید. این حالت را ۵ تا ۱۰ ثانیه حفظ کنید. این تمرین را در یک دوره تمرین ۱۰ دقیقه ای ۱۰ مرتبه تکرار کنید. تا زمانی که در ران خود احساس خستگی کنید به این تمرین ادامه دهید.

بالا آوردن مستقیم پا

عضله ران خود را سفت کرده زانوی خود را روی تخت کاملا صاف کنید. با سفت شدن عضله ران، پای خود را چند اینچ از تخت بالا آورید. پا را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه در این حالت نگاه دارید و بعد به آرامی پایین بیاورید. تا زمانی که در ران خود احساس خستگی کنید به این تمرین ادامه دهید.

کشش لگن در حالت ایستاده

پای عمل شده خود را بلند کرده به آرامی به سمت عقب ببرید. سعی کنید کمر خود را صاف نگاه دارید. تا ۲ یا ۳ بشمارید و پا را در این حالت نگاه دارید. پا را روی کف زمین بازگردانید. این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید

ابداکشن لگن در حالت ایستاده

مطمئن شوید که لگن، زانو و پایتان مستقیم رو به جلو قرار دارند. بدن خود را صاف نگاه دارید. در حالی که زانو یتان صاف است پای خود را از زمین بلند کرده به سمت بیرون از مرکز بدن و به قسمت کنار خود حرکت دهید. به آرامی پای خود را پایین بیاورید به طوری که کف پایتان دوباره روی زمین قرار گیرد. این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

بالا آوردن زانو در حالت ایستاده

پای عمل شده خود را به سمت قفسه سینه بالا آورید. زانوی خود را بالاتر از کمر نبرید. تا ۲ یا ۳ بشمارید و پا را در این حالت نگاه دارید. بعد پا را پایین بیاورید. این تمرین را ۳ یا ۴ بار در روز و هر بار ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

تمرین ایستادن

بلافاصله بعد از عمل جراحی قادر خواهید بود از تختخواب پایین آمده بایستید. البته به کمک نیاز خواهید داشت زیرا ممکن است چند بار اول که می ایستید دچار سرگیجه شوید. با دوباره بدست آوردن قدرت خود قادر خواهید بود بدون کمک دیگران بایستید. در حالی که این تمرینات ایستادن را انجام می دهید، مطمئن شوید که با دست خود سطح محکمی مانند نرده حائل متصل به تخت یا دیوار را گرفته اید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ