شاک ویو تراپی در فیزیوتراپی: روش و موارد درمانی آن

فهرست مطالب

شاک‌ویو تراپی یک درمان غیرتهاجمی است که در آن، قابلیت خود ترمیمی بدن، توسط پالس‌های انرژی، تحریک شده و افزایش می‌یابد. با این روش درمانی، بافت آسیب‌دیده و فرسایش یافته ترمیم شده و درد بافت‌های نرم بدن تسکین می‌یابد. این روش درمانی، در مواقعی که روش‌های غیرجراحی در درمان مشکل مورد نظر موثر نیستند، یک جایگزین موفق برای جراحی است. در روش شاک ویو تراپی، سطح انرژی امواج، برای هر ناحیه از بدن قابل تنظیم هستند و آنقدر قوی هستند که به بافت‌های درونی، نیروی مکانیکی اعمال کنند. انرژی پالسی اعمال شده به بافت آسیب‌دیده، ایمن، سریع و بدون درد است. این روش درمانی، به‌صورت سرپایی قابل انجام است و معمولاً هیچ عوارض و اثرات جانبی‌ ندارد و شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را به محض خروج از کلینیک، از سر بگیرید.

شاک‌ویو تراپی چیست؟


شاک‌ویو تراپی یک روش غیرتهاجمی ایمن است که برای بیمارانی که از مشکلات تاندون، عضله و مفصل رنج می‌برند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این تکنیک درمانی، نیاز به استفاده از دارو و مسکن نیست و از یک سری امواج صوتی پالسی که مستقیماً از طریق پوست بیمار و از ژل اعمال شده روی آن، به محل آسیب‌دیدگی اعمال می‌شود، استفاده می‌شود. شاکویو درمانی، فرآیند خود ترمیمی طبیعی بدن را تحریک نموده و به همین دلیل، خصوصاً برای درمان شرایط و مشکلات مزمن که مکرر تکرار می‌شوند یا شرایطی که به درمان‌های اولیه به خوبی پاسخ نداده‌اند، موثر است.

شاک‌ویو تراپی چگونه عمل می‌کند؟


شاک‌ویو درمانی، با ارسال پالس‌های پر انرژی کار می‌کند. این پالس‌های انرژی صوتی، توسط دسته دستگاه شاک ‌ویو، روی بافت هدف متمرکز شده و باعث ایجاد شوک‌های کوچک متمرکز در آن ناحیه شده که این امر منجر به تحریک فرآیند ترمیم طبیعی بدن می‌شود. این امواج شوکی، رگ‌زایی و مویرگ‌زایی (تشکیل رگ‌های خونی جدید) و عصب‌زایی (تشکیل سلول‌های عصبی جدید) را تحریک می‌کند. این شوک‌های کوچک، جریان خون را در ناحیه افزایش داده و تجزیه رسوبات کلسیم را افزایش می‌دهد.

مزایا


امواج صوتی با پیک انرژی بالا که در شاک‌ ویو تراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد، علاوه بر حذف درد و تسهیل ترمیم، در اثر برهمکنش با بافت‌ها، اثرات زیر را در آنها ایجاد می‌کند:

تشکیل رگ‌های خونی جدید

جریان خون حاوی مواد مغذی، برای شروع و حفظ ترمیم بافت آسیب‌دیده ضروری است. اعمال امواج صوتی، منجر به ایجاد پارگی‌های کوچک در مویرگ‌های بافت تاندون و استخوان می‌شود.

التهاب‌های مزمن را از بین می‌برد

یاخته‌ها (سلول‌های طبیعی مغز استخوان) یکی از اجزاء اصلی فرآیندهای التهابی هستند و فعالیت آنها با استفاده از امواج صوتی نفوذی، افزایش می‌یابد.

تحریک تولید کلاژن

تشکیل کلاژن به مقدار کافی، از شرایط ضروری برای فرآیندهای ترمیمی ساختارهای رباطی و بافت ماهیچه‌ای یا عضلانی آسیب‌دیده است و شاک‌ویو تولید کلاژن را تسریع می‌کند.

حل کردن فیبروبلاست‌های کلسیفیه شده

در نتیجه پارگی‌های کوچک یا سایر آسیب‌های وارد شده به تاندون، اغلب رسوب‌های کلسیمی در آن ناحیه تجمع پیدا می‌کند. امواج صوتی، این رسوب‌های کلسیمی را تجزیه می‌کند.

پراکنده کردن واسطه‌ی درد (ماده P)

ماده P یک فرستنده عصبی است که اطلاعات درد را از طریق فیبرهای C منتقل می‌کند. این پپتید عصبی معمولاً مسئول دردهای مزمن و شدید هستند و امواج صوتی شاک‌ویو، این فرستنده‌های درد را پراکنده می‌کند.

آزادسازی نقاط ماشه‌ای

نقاط ماشه‌ای مسئول درد کمر، گردن، شانه و دست و پا هستند. امواج صوتی منتقل شده به بافت، پمپاژ کلسیم را آزاد کرده و بنابراین، مشکل متابولیکی را در فیلامنت‌های عضله رفع کرده و نقاط ماشه‌ای را آزاد می‌کند.

کاربرد


مشکلات زیر با شاک ‌ویو تراپی قابل درمان است:

 • خار پاشنه: التهاب فاشیای کف پا
 • تاندون: التهاب مزمن تاندون
 • تاندون آشیل: التهاب بخش میانی و ورودی تاندون آشیل
 • درد ساق پا: سندرم درد تیبیای جلویی
 • درد زانو: سندرم درد کشکک زانو
 • درد مفصل لگن و ران: سندرم درد برجستگی استخوان ران
 • درد پایین کمر: درد پایین کمر در اثر آسیب، درد پایین کمر مرتبط با ریشه عصب
 • آرنج تنیس بازان: لاترال اپی کوندیلایتیس
 • آرنج گلف بازان: مدیال اپی کوندیلایتیس
 • درد شانه: رسوب کلسیم در تاندون شانه (شانه منجمد)
 • درد شانه: درد ساب آکرومیال
 • درد مزمن گردن و کمر: نقاط ماشه‌ای عضلانی

هزینه شاک ویو بسته به ناحیه تحت درمان متفاوت است.

جلسه شاک‌ویو درمانی


شاک‌ ویو تراپی یک روش درمانی سرپایی است و معمولاً به بی‌حسی موضعی نیاز ندارد. هرچند، وقتی در سطح انرژی بالا اعمال می‌شود، ممکن است قبل از شروع کار، به ناحیه تحت درمان، پماد بی‌حسی موضعی اعمال شود. در این موارد، قبل از قرار دادن دسته دستگاه شاک‌ویو، اول از یک ژل جهت افزایش رسانایی استفاده می‌شود. دستگاه شاک‌ویو امواج صوتی را که در فرکانس و طول موج مورد نظر تنظیم شده را منتقل می‌کند. اگر هنگام قرار گرفتن دسته روی ناحیه‌ درد مزمن شما، درد حس کنید، پزشک معالج خود را خبر نمایید. مراحل شاک‌ویو درمانی عبارتند از:

 1. مشخص کردن ناحیه تحت درمان: جهت انتقال دقیق امواج به ناحیه تحت درمان، آن‌را با استفاده از پالپیشن یا اولتراسوند مشخص می‌کنند.
 2. علامت‌گذاری ناحیه تحت درمان: جهت ایجاد اطمینان از موضعی بودن درمان
 3. مالیدن ژل به سطح مورد درمان: به محل مورد نظر ژل مالیده می‌شود. وجود ژل برای انتقال موثر و به آرامی امواج صوت ضروری است.
 4. شروع درمان: دسته اعمال‌کننده شاک‌ویو، به آرامی روی ناحیه تحت درمان حرکت می‌کند و درمان شروع می‌شود.

جلسه درمانی شاک‌ویو چقدر طول می‌کشد؟


زمان جلسه درمانی شاک ‌ویو، معمولاً کمتر از پنج دقیقه است. جلسات درمانی شاک‌ویو، شامل آموزش و برنامه‌ریزی یک برنامه مناسب بعد از عمل نیز هست.

آیا شاک‌ویو درمانی درد دارد؟


در اصل شاک ‌ویو تراپی نباید با درد همراه باشد. گاها، اگر ناحیه تحت درمان، خیلی دردناک باشد، ممکن است درد آن در طول درمان، کمی افزایش یابد. شدت شاک‌ویو می‌تواند توسط پزشک معالج طوری تنظیم شود که درد و ناراحتی این روش درمانی به حداقل برسد.

دوره بهبودی


دوره بهبودی شاک‌ویو ممکن است با ناراحتی و درد همراه باشد، ولی این ناراحتی و درد از درد و ناراحتی در دوره بهبود روش‌های جراحی غیر تهاجمی بسیار کمتر است. ممکن است فورا دردی حس نشود، اما بیشترین ناراحتی، 2-4 ساعت بعد از درمان تجربه می‌شود. در برخی موارد، این دردها تا 48 ساعت ادامه پیدا می‌کنند، و در مواقع خیلی خیلی جزئی هم، این درد تا 5 روز دوام بیاورد.

مراقبت‌های بعد از درمان


بعد از درمان با شاک‌ویو، می‌توانید به‌طور طبیعی راه بروید، اما توصیه می‌شود، کمی میزان فعالیت‌های روزانه خود را در 1 تا 2 هفته اول کاهش دهید. شاک‌ویو، باعث تحریک پاسخ التهابی می‌شود، که جزء فرآیند طبیعی ترمیم بدن می‌باشد. به این دلیل، از داروهای ضد التهابی و یخ استفاده نکنید. درد آن باید طی 24 ساعت کاهش یابد. در صورت لزوم، و عدم حساسیت می‌توانید مسکن مصرف نمایید.

تعداد جلسات مورد نیاز شاک‌ویو درمانی چقدر است؟


معمولاً هفته‌ای 3 جلسه درمانی شاک‌ویو و در اغلب موارد 4-6 جلسه مورد نیاز است. شاک‌ویو تراپی، بسته به سطح تحمل و میزان پاسخ‌دهی بافت به درمان، هر 5-10 روز یکبار انجام می‌شود.

نتیجه


اغلب بیماران بعد از اولین جلسه درمان، احساس راحتی خواهند کرد. هرچند، در برخی موارد، 3 تا 4 جلسه درمانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. برای مشاهده نتیجه نهایی، دوره درمان با شاک‌ ویو باید تکمیل شود و ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بدن وارد مرحله بهبودی قرار بگیرید.

درصد موفقیت


درمان شاک‌ویو وقتی موفق در نظر گرفته می‌شود که حداقل 75% کاهش درد طی 3 ماه مشاهده شود. میزان موفقیت شاک ‌ویو تراپی حدود 80-90 درصد است. میزان موفقیت درمان شاک‌ویو برای هر فرد و بسته به ناحیه تحت درمان متفاوت خواهد بود:

 • التهاب فاسیای کف پا (90 % بهبود)
 • شانه منجمد (91% بهبود)
 • آرنج تنیس بازان (77 % بهبود)

موارد عدم استفاده


موارد منع استفاده شاک‌‌ویو تراپی عبارتست از:

 • مشکلاتی که باعث ایجاد لخته خون همراه می‌شود، ترومبوز، بیماران قلبی
 • استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون، به ویژه مارکومار، هپارین و کومادین
 • بیماری تومور و کارسینوم (غده‌ی سرطانی لایه‌ی بیرونی پوست بدن)
 • بارداری
 • نروپاتی در موارد ملیتوس دیابتی
 • التهابات حاد
 • کودکان در حال رشد
 • کورتون تراپی 6 هفته قبل از اولین جلسه درمان با شاک‌ویو
 • منبع تامین خون و عصب نزدیک ناحیه تحت درمان باشد.

عوارض جانبی


اثرات جانبی و عوارض شاک ویو تراپی که با گذر زمان از بین می‌روند، عبارتند از:

 • التهاب، لخته خون
 • لخته ناشی از خون مردگی
 • درد
 • عوارض پوستی ناشی از جراحی قبلی کورتون تراپی

 

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ