رگ به رگ شدن قوزک پا:علائم،علت،درمان

فهرست مطالب

گاهی اوقات هنگام دویدن و یا ورزش کردن دچار پیچ خوردگی مچ پا می شویم. اگر بعد از پیچ خوردگی مچ پا، ورم و درد مچ پا شدیدی داشتید، به احتمال قوی دچار رگ به رگ شدن قوزک  مچ پا شده اید.  رگ به رگ شدن یعنی رباط قوزک پا، کشیده و یا پاره شده است.اگر مچ پایتان خیلی زیاد پیچ می خورد، نباید بی توجه از کنار آن بگذرید. بسیاری از کسانی که پایشان دائما پیچ می خورد، در دراز مدت دچار می گردند. درمان پیچ خوردگی مچ پا یا رگ به رگ شدن به هنگام می تواند از مشکلات مچ پا جلوگیری کند.

ساختمان مچ پا

مچ پا از سه استخوان تشکیل شده است:

درشت نی

استخوان درشت ساق پا می باشد. این استخوان بیشتر وزن ما را تحمل می کند. قسمت پایین آن، قوزک داخلی پا را تشکیل می دهد.

نازک نی

قسمت پایین آن، قوزک خارجی مچ پا را تشکیل می دهد.

مچ پا (استخوان قاپ)

بالای استخوان پا می باشد.

وظایف تاندون ها و رباط ها در مچ پا

تاندون ها، عضلات را به استخوان ها متصل می کنند. چندین عضله، حرکت مچ پا را کنترل می کنند. هر کدام از این عضلات دارای یک تاندون می باشند که به یک و یا چند استخوان پا متصل است. هنگامی که مفاصل بیش از حد تحت فشار قرار گیرند، تاندون ها کشیده و یا پاره می شوند. التهاب مزمن تاندون را تاندونیت می نامند .برای بهبود رگ به رگ شدگی قوزک مچ پا، آن را با یک باند کشی ببندید. اما نباید خیلی محکم بکشید .

– رباط ها (لیگامان) انتهای استخوان ها را به هم متصل می کنند. رگ به رگ شدن، مربوط به رباط ها می باشد. فشار وارده بر رباط ها نیز باعث کشیدگی و یا پارگی آنها می شود.

علت رگ به رگ شدن قوزک مچ پا

بیشتر رگ به رگ شدن قوزک مچ پا در اثر انجام حرکات سریع، افتادن در یک گودال، بالا و پایین رفتن از پله و یا کارهای ساده مانند بیرون آمدن از رختخواب و یک اتفاق ورزشی رخ می دهد.غالبا موقع رگ به رگ شدن،  قوزک مچ پا به سمت بیرون می چرخد.هنگامی که رباط های خارج مچ پا، کشیده و یا پاره می شوند، این مشکل بوجود می آید.

علائم و نشانه های رگ به رگ شدن قوزک مچ پا

هنگامیکه قوزک پا رگ به رگ می شود، خون را وارد بافت نرم اطراف مفصل می کند. گلبول های سفیدخون به منطقه ملتهب می روند و موجب افزایش جریان خون می شوند.

– درد
– قرمز شدن به علت افزایش جریان
– ورم به همراه کبودی حساس به لمس
– درد داشتن هنگام حرکت کردن
– شنیدن و یا احساس کردن پاره شدن رباط
– عدم تحمل وزن بر روی پا

راه های تشخیص رگ به رگ شدن قوزک مچ پا

پزشک از شما خواهد پرسید که چگونه این اتفاق رخ داده است و آیا قبلا هم دچار رگ به رگ شدن قوزک پا شده اید یا نه.او پا، قوزک، ساق و زانوی پای شما را معاینه می کند.اگر شما دچار رگ به رگ شدن خفیف شده باشید، پزشک از شما عکسبرداری با اشعه X را نمی خواهد.

اما اگر دچار رگ به رگ شدن متوسط و شدید شده باشید، عکسبرداری با اشعه X را باید بگیرید تا پزشک بتواند بگوید که استخوان قوزک و یا پای شما شکسته است و یا نه.شکستن استخوان قوزک و یا پا در رگ به رگ شدن اتفاق می افتد.

درمان رگ به رگ شدن قوزک مچ پا

– با یک باندکشی می توانید  قوزک مچ پایتان را ببندید. اما نباید خیلی محکم ببندید.
– به مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت و یا تا زمانی که ورم برطرف شود، از کیسه یخ استفاد کنید. هر ۱ تا ۲ ساعت یک بار، آن را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بر روی محل رگ به رگ شدگی  بگذارید.
ـ ممکن است تا زمانی که بتوانید به خوبی راه بروید، نیاز به عصای زیر بغل داشته باشید.
ـ استامینوفن و داروهای ضد استروئیدی ضدالتهاب، باعث کاهش درد و ورم می شوند.

ـ روزانه به مدت ۲ تا ۳ ساعت ، قوزک پا را بالا قرار دهید.اگر بر روی صندلی می نشینید، پاهای خود را با کمک بالش بالا بیاورید.این کار باعث کاهش ورم و کبودی می گردد.
ـ اگر رگ به رگ شدگی قوزک خوب نشد، ممکن است مفصل آسیب دیده باشد. اگر پزشک به شما گفت می توانید ورزش کنید، برای محافظت از قوزک پا، بهتر است آن را با باند کشی محکم ببندید.
ـ کفش های مچ دار و یا چکمه بپوشید. اگر احساس درد و ناراحتی می کنید، این کفش ها را به زور نپوشید .
ـ اگر با انجام روش های بالا قوزک مچ پا بهبود نیافت، پزشک، جراحی و تعمیر رباط صدمه دیده را توصیه می کند .

 

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ