دستگاه بادی پاسچر آنالیزور: وسیله‌ای کاربردی برای داشتن قامتی صاف

فهرست مطالب

داشتن پاسچر مناسب نقش مهمی در سلامت کلی بدن دارد. بسیاری از افراد نمی‌دانند که داشتن پاسچر مناسب نیز به اندازه‌ی داشتن یک رژیم غذایی سالم، خواب راحت، و ورزش برای سلامت بدن اهمیت دارد. پاسچر مناسب به این معنی است که بدن در حالت صحیح قرار گرفته و بتواند فعالیت‌های روزمره را با انرژی و توان بیشتر انجام داده و در حین انجام کار خسته نشود. داشتن پاسچر مناسب، مهم‌ترین نکته برای سلامت کلی بدن است. به طور کلی، پاسچر چیست و چگونه می‌توان پاسچر مناسبی داشت؟ اساسا پاسچر به حالت قرارگیری بدن در هنگام ایستادن، نشستن، و حتی دراز کشیدن گفته می‌شود. برخورداری از پاسچر مناسب باعث می‌شود تمام بدن به طور متقارن تراز شده و فشار متناسبی بر عضلات وارد شود. و حفظ پاسچر صحیح کار نسبتا آسانی است. پزشک با استفاده از دستگاهی به نام ” بادی پاسچر آنالیزور” می‌تواند صحت یا عدم صحت پاسچر فرد را تشخیص دهد.

درمان بیماری پیرونی

برای داشتن پاسچر مناسب باید به بدن آموزش داد که در حالتی بایستد، راه برود، بنشیند و دراز بکشد که در حین حرکت یا انجام فعالیت‌های تحمل وزن، کم‌ترین فشار به عضلات محافظ و رباط‌ها وارد شود. اگر رعایت هر یک از موارد ذکر شده باعث افزایش درد کمر یا گسترش درد به پاها شد، بیمار باید انجام فعالیت را متوقف کرده و به یک پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مراجعه کند. اولین قدم برای داشتن پاسچر مناسب، ملاقات با یک پزشک است. پزشک به بیمار می گوید که کدام قسمت بدنش دارای پاسچر نامناسب بوده و باید با استفاده از بادی پاسچر آنالیزور اصلاح شود.

کلینیک فیزیوتراپی با بهره‌گیری از کادری مجرب، متخصص در زمینه درمان گردن درد، کمردرد، آسیب‌های ورزشی، بیماری‌ها و آسیب‌های مفصلی وعارضه‌های عصب‌شناختی، دردهای دست و پا، بی اختیاری ادرار، درمان سردردهای میگرنی و پوکی استخوان، برنامه‌های توان‌بخشی کارآمدی را به بیماران ارائه می‌کند. مراجعه کنندگان به این کلینیک با پیگیری مداوم برنامه درمانی خود می‌توانند توانایی خود را بازیابند و به فعالیت‌ها وسطح عملکرد سابق خود بازگردند.

علل ایجاد الگوهای حرکتی نامناسب


علل ایجاد الگوهای حرکتی نامناسب

موارد زیر باعث ایجاد الگوهای حرکتی نامناسب می‌شوند:

  • اختلال حرکتی مفاصل
  • درد
  • استرس
  • اختلال یا آسیب سیستم عصبی مرکزی
  • ورزش یا کار افراطی
  • قرارگیری طولانی مدت در یک پاسچر یا یا تکرار یک فعالیت

تغییرات بسیار جزئی در حالت قرارگیری اسکلت، شانه‌ها، و لگن توسط مکانیسم‌های انعکاسی طبیعی کنترل می‌شوند. این مکانیسم‌های انعکاسی طبیعی در دوران کودکی یاد گرفته شده و به پاسخ‌های اتوماتیک نسبت به تغییرات پاسچر تبدیل می‌شوند. عملکرد این سیستم به حس درک موقعیت، قدرت، میزان دید، و دیگر ورودی‌های حسی بستگی دارد.

داشتن یک پاسچر خوب چه فوایدی دارد؟


پیشگیری از ایجاد درد

یکی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین فواید داشتن پاسچر خوب، کاهش خطر ایجاد دردهای کمر، گردن، فک و دیگر قسمت‌های بدن است. قرارگیری بدن در پاسچر مناسب باعث کاهش فشار وارده به بدن می‌شود. یکی از مهم‌ترین علل کمردرد، تراز نبودن بدن در هنگام ایستادن یا نشستن می‌باشد.

استفاده بهتر از انرژی

آیا احساس خستگی می‌کنید؟ سعی کنید در پاسچر مناسب قرار گیرد تا انرژی‌تان افزایش یابد. طبق مطالب ذکر شده در یک مقاله‌ی منتشر شده، افرادی که پاسچر مناسبی ندارند اغلب خسته بوده و نمی‌توانند به خوبی کار کرده یا حرکت کنند.

بهبود جریان خون

آیا تاکنون توجه کرده‌اید زمانی که پس از ساعت‌ها سر میز نشستن، ناگهان می‌ایستید یا کمر خود را صاف می‌کنید، چگونه ناگهان خون به تمام بدن می‌رسد؟ پاسچر نامناسب باعث خستگی عضلات و فشار به رگ‌های خونی مسئول خون‌رسانی به عضلات می‌شود. قرارگیری در پاسچر مناسب باعث بهبود جریان خون می‌شود.

داشتن ذهنیت بهتر نسبت به خود

پاسچر مناسب باعث می‌شود فرد ظاهری بهتر داشته و بهتر به نظر برسد. فرد می‌تواند این حالت را خود تجربه کند. ابتدا در حالت قوز کرده و خمیده بنشینید و عکسی از خود بگیرید. سپس با پاسچر مناسب نشسته و عکس دیگری از خود بگیرید. اکنون این دو عکس را مقایسه کنید. حتما خواهید گفت که پاسچر مناسب باعث می‌شود ذهنیت بهتری نسبت به خود داشته باشید. صاف نشستن باعث می شوند بلندتر و لاغرتر به نظر آیید.

ایجاد احساس مثبت

به ندرت دیده می‌شود فردی با پاسچر مناسب دچار عدم اعتماد به نفس باشد. آیا دوست دارید که احساس بهتری داشته باشید؟ پاسچر خود را بهبود بخشید تا احساس بهتر داشته و شادتر شوید. یک پروفسور حوزه‌ی سلامت در مقاله‌ای می‌گوید که اختصاص زمان برای تغییر پاسچر بدن خود به یک حالت صاف و کشیده باعث ایجاد احساس بهتر و افزایش سطح انرژی می‌شود.

بهبود تنفس

بهبود تنفس یکی از دلایلی است که در حرکات یوگا، زمانی که حرکات تنفسی انجام می‌شوند، بر پاسچر مناسب نیز زیاد تاکید می‌شود. پاسچر مناسب باعث باز شدن حفره‌ی قفسه سینه و ریه‌ها شده، و در نتیجه تنفس صحیح و بهتر می‌شود.

افزایش تمرکز

گفته می‌شود که پاسچر مناسب باعث تنفس بهتر و رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز می‌شود.

تعادل

تعادل به معنی کنترل بهتر بدن و حرکات است. داشتن تعادل مانع افتادن یا آسیب دیدن می‌شود. اگر بخواهید تعادل خوبی داشته باشید، باید ابتدا پاسچر مناسب داشته باشید.

استفاده مناسب از عضلات

هنگامی که فرد در حالت خمیده و قوز کرده قرار گیرد، فشار زیادی به عضلات اطراف ستون فقرات، مهره‌ها، گردن و استخوان دنبالچه وارد می‌آید. گفته می‌شود که پاسچر نامناسب باعث وارد شدن فشار بیش از حد  به عضلات و در نتیجه سفتی عضلات می‌شود.

جلوگیری از سائیدگی استخوان

آیا می‌خواهید از ساییدگی استخوان و ابتلا به آرتروز جلوگیری کنید؟ طبق مطالبی که در یک مقاله آمده است، داشتن پاسچر خوب خطر سائیدگی استخوان‌ها و ابتلا به آرتروز را کاهش می‌دهد. قرارگیری مداوم در پاسچر نامناسب باعث وارد آمدن فشار غیر طبیعی بر بدن می‌شود. این فشار باعث می‌شود عضلات نتوانند فشار وارده به مفاصل را کاهش دهند و در نتیجه مفاصل آسیب می‌بینند.بنابراین، با در نظر داشتن تمام مزایایی که برای پاسچر مناسب ذکر شد، افراد باید هر چه سریع‌تر مراجعه منظم برای بررسی پاسچر را شروع کنند. ساخت و تقویت عضلات اصلی، مانند عضلات عمقی شکم و عضلات نزدیک ستون فقرات به داشتن پاسچر بهتر کمک می‌کند.برای پیشگیری از ایجاد الگوهای حرکتی نامناسب در بدن، ابتدا باید بدانید که آیا وضعیت کنونی قرارگیری بدنتان صحیح است یا خیر. پزشک می‌تواند برای این کار به شما کمک کند. برای بررسی قسمت‌های مختلف بدن و تشخیص قسمت‌هایی از بدن که پاسچر مناسب ندارند از “بادی پاسچر آنالیزور” استفاده می‌شود.

آنالیزور پاسچر و ستون فقرات


آنالیزور پاسچر و ستون فقرات

 آنالیزور پاسچر و ستون فقرات به متخصص فیزیوتراپی در ارزیابی مشکلات پاسچر، از جمله انحراف ستون فقرات، اسکولیوز، و دیگر انحراف‌های عضلانی و ستون فقراتی کمک می‌کند. بادی پاسچر آنالیزور می‌تواند با استفاده از یک شبکه‌ی پاسچر پایه، درصد تراز بودن بدن، شبکه ارزیابی عملکرد و دیگر ابزارهای ارزیابی پاسچر به بیماران کمک کند. بادی پاسچر آنالیزور یکی از مهم‌ترین ابزارها برای تشخیص وضعیت سلامت و ورزش است. بادی پاسچر آنالیزور به شکلی طراحی شده است که می‌تواند اختلالات موجود در پاسچر، مانند انحراف گردن و شانه‌ها، انحنای ستون فقرات، انحراف پاها و موارد دیگر را تشخیص و ارزیابی کند. بررسی‌ها توسط فتوگرامتری (تصویرسنجی) انجام شده و مفاصل در محل دقیق قرار داده می‌شوند.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ