درمان شکستگی انگشتان پا با طب فیزیکی و ورزش

فهرست مطالب

شکستگی انگشتان پا و قسمت جلویی پا امری نسبتاً معمول است. شکستگی‌ها می‌توانند در اثر یک ضربه مستقیم به پا مانند ضربه زدن تصادفی به چیزی سخت یا افتادن یک جسم سنگین روی انگشتان شما ایجاد شوند. شکستگی‌ها همچنین می‌توانند در اثر کار کشیدن بیش از حد و استرس‌های تکراری ناشی از مشارکت در ورزش‌هایی سخت مانند دویدن و بسکتبال به وجود آیند. شکستگی‌ها ممکن است ثابت باشند، جایی که استخوان می‌شکند، اما انتهای استخوان‌ها همچنان به یکدیگر متصل هستند یا جابجا شده باشند، جایی که انتهای استخوان‌های شکسته تقریباً یا کاملاً جدا شده‌اند. شکستگی‌ها همچنین می‌توانند به شکستگی‌های بسته تقسیم شوند، جایی که پوست از بین نمی‌رود و شکستگی باز جایی که پوست از بین می‌رود و زخم به استخوان گسترش می‌یابد. شکستگی‌های باز مواردی بسیار جدی هستند، زیرا وقتی که پوست از بین می‌رود، باکتری‌ها می‌توانند وارد زخم شده و باعث ایجاد عفونت در استخوان شوند. برای جلوگیری از عفونت، انجام درمان سریع ضروری است. اگر چه شکسته شدن استخوان در انگشتان پا یا قسمت جلویی پا می‌تواند کاملاً دردناک باشد اما به ندرت به عمل جراحی نیاز دارد. در اغلب موارد، شکستگی با استراحت و ایجاد تغییر در فعالیت‌ها بهبود می‌یابد.

شکستگی انگشتان پا عارضهٔ بسیار دردناکی است که انجام امور روزمره و حتی راه رفتن را برای شما بسیار مشکل می‌سازد. بنابراین مراجعه به پزشک و گچ گرفتن یا آتل بندی آن امری ضروریست اما پس از درمان نیز ممکن است درد انگشتان پا ادامه داشته باشد. با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی می‌توانید درمان‌هایی نظیر ماساژ، لیزر و حرکات نرمشی را برای بهبود درد خود دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان درد شکستگی انگشتان پا و یا رزرو نوبت در کلینیک فیزیوتراپی با شماره‌ 03132372301 تماس حاصل فرمایید.

علل


انگشتان شکسته معمولاً در اثر ضربه یا آسیب رسیدن به پا ایجاد می‌شود. جراحاتی از قبیل ضربه خوردن انگشت پا یا افتادن یک جسم سنگین روی پا می‌توانند باعث ایجاد شکستگی شوند. گاهی اوقات انگشت شکسته ممکن است در اثر انجام حرکات تکراری طولانی مدت، مانند حرکاتی که در برخی از فعالیت‌های ورزشی انجام می‌گردد، حاصل شود. این نوع شکستگی استرس نامیده می‌شود.

علائم


 •  پس از آسیب رسیدن به انگشتان پا علائمی از قبیل درد، تورم یا سفتی می‌توانند رخ دهند. کبودی پوست در اطراف انگشتان پا نیز ممکن است قابل توجه باشد. انگشتان پا ممکن است طبیعی به نظر نرسند، و اگر استخوان شکسته خارج از مکان خود باشد، ممکن است حتی خمیده یا یا به صورت تغییر شکل داده شده، نمایان گردند. ممکن است در هنگام راه رفتن دچار درد شدید باشید، مخصوصاً اگر انگشت شست پا شکسته شود.
 •  پوشیدن کفش‌ها ممکن است دردناک باشد و یا بیش از حد تنگ به نظر برسند.
 •  بعضی از مشکلات دیگر ممکن است علاوه بر شکستن یا در نتیجه شکستگی ایجاد شوند. این عوارض ممکن است پس از آسیب (با فاصلهٔ زمانی چند دقیقه تا چند روز) و یا می‌تواند مدت‌ها بعد (هفته‌ها یا سال‌ها) رخ دهند.

عوارض


آسیب ناخن

مجموعه‌ای از خون ممکن است در زیر ناخن انگشتان پا به نام هماتوم زیر ناخن ایجاد شود. اگر این هماتوم بزرگ باشد، ممکن است مجبور باشید که آن را تخلیه کنید. برای از بین بردن هماتوم زیر ناخن، پزشک سوراخ کوچکی در انگشتان پا ایجاد می‌کند تا خون را تخلیه کند. اگر هماتوم بسیار بزرگ یا دردناک باشد، ممکن است نیاز به برداشتن کل ناخن باشد.

شکستگی باز

به ندرت، استخوان شکسته در هنگام شکستگی انگشت پا ممکن است از پوست بیرون بیاید. این حالت شکستگی باز یا ترکیبی نامیده می‌شود. برای جلوگیری از عفونت استخوان، باید به دقت محل زخم را تمیز نمایید و در صورت نیاز از داروهای آنتی بیوتیکی استفاده کنید. پس از بهبود یافتن شکستگی انگشتان پا، ممکن است عوارضی مانند آرتریت، درد، سفتی یا حتی تغییر شکل در فرد باقی بمانند.

چه زمانی باید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید


انگشتان آسیب دیده باید هر روز بررسی شوند. در صورت رخ دادن هر یک از موارد زیر، با پزشک تماس بگیرید:

 •  بدتر شدن وضعیت یا بروز دردی جدید که با داروهای ضد درد و اقداماتی که در بخش درمان توصیف شده است، بهبود نیافته است
 •  زخم، قرمزی، یا زخم باز در نزدیکی محل انگشتان آسیب دیده
 •  گچ یا اسپلینت آسیب دیده یا شکسته است.

اگر علائم یا نشانه‌های زیر وجود دارد به بخش اورژانس بیمارستان بروید:

 •  احساس سرما، بیحسی یا سوزش در انگشتان پا
 •  تغییر رنگ پوست به آبی یا خاکستری
 •  زخم باز، خونریزی، یا درناژ در نزدیکی محل شکستگی انگشت پا

معاینات و آزمایش‌ها


پزشک سوالاتی را در خصوص مشکل شما خواهد پرسید تا قادر به ارزیابی چگونگی آسیب رسیدن به انگشت پا باشد، سپس انگشت آسیب دیده را معاینه خواهد کرد و همچنین باید اطمینان حاصل شود که هیچ جراحت دیگری وجود ندارد. بهتر است بلافاصله پس از آسیب رسیدن به انگشت پا به منظور اطمینان از انجام درمان مناسب و بهبودی، معاینات پزشکی انجام گردد.

 •  پزشک ممکن است تصویری با استفاده از اشعه ایکس بگیرد تا ترک خوردگی یا شکستگی انگشت را تشخیص دهد.
 •  استفاده از اشعه ایکس همیشه برای تشخیص شکستگی انگشت پا ضروری نیست، به خصوص اگر شکسته شدن در یکی از انگشت‌های کوچک‌تر اتفاق افتاده باشد.

درمان شکستگی انگشتان پا


استراحت

از انجام هر گونه تمرین شدید، ایستادن به مدت طولانی و یا پیاده روی بپرهیزید. ممکن است هنگام راه رفتن به عصای زیر بغل یا کفش ویژه‌ای نیاز داشته باشید تا از وارد آمدن وزن اضافه روی محل شکستگی در هنگام بهبودی جلوگیری شود.

یخ

یخ را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه هر 1 تا 2 ساعت یک بار برای 1 تا 2 روز اول پس از آسیب رسیدن استفاده کنید. مطمئن شوید که یک حوله بین پوست و کیسه یخ قرار داده شود تا از پوست محافظت شود.

بالا آوردن پا

تورمی که پس از ایجاد آسیب رخ می‌دهد درد را بدتر می‌کند. برای کمک به کاهش تورم (و درد)، پا را تا حد ممکن بالاتر از سطح قلب نگه دارید. بالا بردن پا را می‌توانید با قرار دادن تعدادی بالشت زیر پای خود، مخصوصاً هنگام خواب انجام دهید. استراحت روی یک صندلی راحتی نیز مفید است.

داروها

داروهای ضد درد:

 •  معمولاً فقط استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین) برای تسکین درد مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 •  قبل از مصرف هر نوع داروی جدید، با پزشک مشورت کنید.
 •  برای یک شکستگی شدید، پزشک ممکن است دارویی قوی‌تر را تجویز کند.

جا انداختن

اگر شکستگی پا جابجا شود (2 انتهای استخوان شکسته خارج از محل قرار گیرند) یا بچرخند (انگشت پا در جهت اشتباه بچرخد)، ممکن است پزشک نیاز به انجام عمل جا انداختن یا جا انداختن انگشت داشته باشد. گاهی اوقات تزریق داروی بیهوشی در محل شکستگی (بی حسی موضعی) ممکن است پیش از جا انداختن انگشتان پا لازم باشد. پس از انجام جا انداختن استخوان، انگشت را باید در محل خود ثابت نگه داشت تا زمانی که بهبود یابد.

ثابت کردن شکستگی با استفاده از باند

اگر شکستگی انگشت پا به صورت یک شکستگی جزئی یا کوچک در استخوان یکی از انگشت‌های کوچک باشد، ممکن است پزشک تنها از یک باند برای ثابت کردن انگشت آسیب دیده و بستن آن به انگشت کناری استفاده نماید. این درمان همچنین به نام بانداژ به دوست نامگذاری شده است. اگر انگشت آسیب دیده را به این صورت ثابت کرده‌اید، معمولاً می‌توانید آن را بشویید و بعد نوار را جایگزین کنید، اما پیش از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید. یک قطعه کوچک از پنبه یا گاز را بین دو انگشتی که به یکدیگر باند شده‌اند، قرار دهید. این کار باعث می‌شود که از زخم شدن پوست بین انگشتان پا یا ایجاد تاول جلوگیری شود.

گچ گرفتن

گچ گرفتن برای درمان شکستگی انگشتان پا

استفاده از گچ معمولاً برای شکستگی‌های جزئی انگشت پا مورد نیاز نیست. در این حالت باید از کفش‌هایی با کفی سخت، سفت و حمایت کننده استفاده کنید. در صورت متورم بودن انگشتان پا یک پزشک ممکن است کفش ویژه‌ای را جهت استفادهٔ بیمار مد نظر قرار دهد. در صورت شکستگی انگشتان بزرگ پا، شکستگی‌ای که مفصل را نیز درگیر کرده است یا بسیاری از ترک خوردگی‌ها یا شکستگی‌های انگشتان کوچک که به صورت ناگهانی اتفاق می افتند، استفاده از گچ برای درمان شکستگی انگشت شست پا و انگشتان بزرگ ممکن است ضروری باشد. همچنین اگر یک استخوان پا یا خود پا علاوه بر انگشت شکسته باشند، گچ گرفتن ضروری است.

لیزر درمانی

علاوه بر پیشرفت روش‌های درمانی و ترمیم، لیزر سرد یا لیزر کم توان در حال تبدیل شدن به یکی از گزینه‌های درمانی برای کاهش درد و التهاب هستند. لیزرهای سرد از طول موج‌های خاص و انرژی برای نفوذ به صورت عمیق در بافت استفاده می‌کنند تا رشد و ترمیم سلولی را تقویت کنند. لیزرهای سرد یک گزینهٔ درمانی عالی برای افزایش انرژی سلولی آدنوزین تری فسفات (ATP) می‌باشند که می‌توانند برای کمک به بهبود سریع سلول‌ها و از بین بردن مواد زائد استفاده شوند. به همین دلیل، پزشکان از لیزر برای درمان شکستگی انگشتان پا استفاده می‌کنند.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی با بهبود گردش خون، کاهش تنش اضافی عضلانی و افزایش رسیدن مواد مغذی به بافت‌ها، موجب تسریع در روند بهبودی می‌شوند. بافت‌های آسیب دیده زمانی که زمینهٔ بازگشت و تحرک آن‌ها برای بازگشت عملکرد طبیعیشان وجود دارد، آسان‌تر بهبود می‌یابند. انواع مختلفی از شکستگی‌های استخوانی مانند شکستگی انگشتان پا وجود دارد که می‌توانند از طریق ماساژ بهبود یابند.

ورزش

برداشتن تیله

تمرین برداشتن تیله برای درمان شکستگی انگشتان پا

 •  تعدادی از تیله‌ها را روی کف زمین کنار یک فنجان قرار دهید.
 • روی صندلی بنشینید و از انگشتان آسیب دیدهٔ پای خود برای بلند کردن هر کدام از تیله‌ها استفاده کنید. سپس سعی کنید هر یک از تیله‌ها را درون فنجان قرار دهید.
 • این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.

جمع کردن حوله

تمرین جمع کردن حوله برای درمان شکستگی انگشتان پا

 • روی صندلی بنشینید و هر دو پا را روی یک حوله بر زمین قرار دهید.
 • حوله را با استفاده از انگشتان پا به سمت خود جمع کنید. سپس از انگشتان پا استفاده کنید تا حوله را صاف کنید و به حالت اولیه باز گردانید.
 • این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.

جمع کردن حوله و چرخاندن

تمرین جمع کردن حوله و چرخاندن برای درمان شکستگی انگشتان پا

 • روی صندلی بنشینید و هر دو پا را روی یک حوله روی زمین قرار دهید.
 • پاهای خود را از سمتی به سمت دیگر بکشید تا حوله را جمع کنید. ابتدا انگشتان و سپس پاشنه‌های خود را، همانطور که حوله را با پای خود حرکت می‌دهید بلغزانید. سپس جهت‌ها را تغییر دهید و پاهای خود را از سمتی به سمت دیگر بچرخانید تا حوله را به موقعیت اول بازگردانید.
 • این حرکت را 8 تا 12 بار تکرار کنید.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ