درد ناحیه  عضلات گلوتئال باسن همراه بسیاری از دردهای قسمت پائین کمر وجود دارد.در واقع عضلات متعددی در ناحیه باسن دارای نقاط  ماشه ای هستند که درد آنها به کمر وباسن منتشر می شود.وباعث درد لگن هنگام راه رفتن نیز می شوند

عضلات ونقاط ماشه ای که باعث درد ناحیه گلوتئال می شوند:

۵ عضله در ناحیه باسن و پشت وجود دارند که دارای  نقاط  ماشه ای ایجاد کننده درد لگن  در باسن هستند

علت درد لگن هنگام راه رفتن

سه عضله ای که بیشتر دچار درد در ناحیه باسن می شوند و  همچنین باعث ایجاد درد لگن هنگام راه رفتن می شوند شامل:

● عضله گلوتئوس ماکزیموس

● عضله گلتئوس مدیوس

● عضله پیریفورمیس

درد لگن هنگام راه رفتن به علت فعالیت گروه عضله گلتئوس ماکزیموس

عضله بزرگی است که باسن را تشکیل می دهد. این عضله به استخوان لگن متصل شده و به سمت پایین می رود تا به استخوان ران متصل شود. کار این عضله، منقبض شدن بصورتی است که قسمت بالای پا بتواند به عقب برود. عضله گلتئوس ماکزیموس در شنا و چمباتمه زدن بمقدار زیادی بکار گرفته می شود و میتواند علت درد لگن باشد. سه نقطه ماشه ای در این عضله یافت می شود. فردی که دارای نقاط ماشه ای فعال در این عضله است، در هنگامی که نشسته، ناراحت است.

درد به علت گرفتگی در گروه عضله گلتئوس مدیوس

یک عضله کوچک به شکل بادبزن است که که تا حدی در زیر گروه عضله گلتئوس ماگزیموس قرار گرفته است. محل اتصال آن درست زیر لبه استخوان لگن (پلویس) است و بصورت مورب بطرف پایین می رود تا به استخوان ران در محل مفصل لگن (هیپ) متصل شود. کار این عضله بالا بردن پا در سمت جانبی است و همچنین باعث ثبات لگن هنگام راه رفتن می شود. نقاط ماشه ای در این عضله، درد را به باسن و همچنین در طول خط کمربند انتشار می دهند. فردی که دچار درد نقاط ماشه ای در عضله گلتئوس مدیوس است، هنگام راه رفتن و همچنین هنگام دراز کشیدن روی پهلو در موقع خواب دچار درد و ناراحتی می شود. در چنین حالتی علت درد لگن، نقاط ماشه ای در عضله گلتئوس مدیوس است باعث احساس درد لگن هنگام راه رفتن می شود.

درد عضله پیریفورمیس

عضله ای کوتاه و کوچک است که در ناحیه عمق باسن قرار گرفته است. کار آن چرخاندن ران و کمک به ثبات مفصل لگن(هیپ) هنگام راه رفتن است. این عضله در مجاورت یک عصب بزرگ به نام عصب سیاتیک و عروق خونی قرار دارد. نقاط ماشه ای در عضله پیریفورمیس می توانند بحدی عضله را سفت کنند که باعث گیر افتادگی و فشار بر روی عصب سیاتیک و عروق خونی شده و علائمی عمومی مانند درد، بی حسی و کرختی، ورم که به سمت پایین پا انتشار پیدا می کند، ایجاد گردد. وقتی این حالت گیر افتادن روی می دهد، به آن سندرم پیریفورمیس گفته می شود. علاوه بر این نقاط ماشه ای در عضله پیریفورمیس می توانند باعث انتشار درد به باسن و ناحیه مفاصل لگن شوند و همچنین باعث درد لگن هنگام راه رفتن می شوند. تشخیص درست سندرم پیریفورمیس بعنوان علت درد و علائم دیگر، بسیار مهم است. زیرا از عمل جراحی غیر ضروری و بیهوده بر روی کمر جلوگیری می شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ