تحریک مغناطیسی مغز یا تی ام اس (TMS) در کلینیک فیزیوتراپی

فهرست مطالب

در واقع تحریک مغناطیسی مغز (TMS) روش غیرتهاجمی تحریک سلول‌های عصبی مغز است و در آن از میدان مغناطیسی برای بهبود علائم افسردگی و بیماری‌های عصبی استفاده می‌شود.

در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی، درمان‌های بدون جراحی و بدون دارو، مهمترین بخش برنامه درمانی بیماران ما را تشکیل می‌دهند. هدف ما درمان و بهبودی بیماران و برگشت هر چه سریع‌تر آنها به زندگی عادی است. تی ام اس (TMS) یا تحریک مغناطیسی مغز، یکی از بهترین درمان‌های بدون جراحی برای بیماران با مشکلات عصبی مانند افسردگی و اوتیسم است. در این روش بدون جراحی و بدون نیاز به دارو، بیماران با تحریک و امواج‌رسانی به نقاطی از مغز که دچار مشکل شده است، درمان می‌شوند. در ادامه با خلاصه‌ای از روند درمان با تی ام اس در کلینیک فیزیوتراپی آرمانی آشنا می شوید.

تی ام اس چیست؟


تحریک مغناطیسی مغز (تی ام اس) اولین و تنها روش درمانی مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان اوتیسم، سردردهای شدید و افسردگی است. این روش درمان نیاز به عمل جراحی و مصرف دارو ندارد و کاملاً ایمن و مؤثر است. در حالی‌ که شما روی صندلی نشسته‌اید، مگنت تحریک مغناطیسی مغز (تی ام اس) به آرامی روی سر قرار می‌گیرد و پالس‌های مغناطیسی با میزان کم به ناحیه هدف در مغز فرستاده می‌شوند. بعد از درمان می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید.

این روش درمان کاملاً ایمن است و عوارض جانبی موجود در بیشتر داروهای بیماری‌های عصبی را ندارد. همه این‌ها بدین معناست که این روش با چاقی، ناتوانی جنسی، بی‌حالی و یا اختلالات در حافظه همراه نیست؛ و این بدین دلیل است که درمان در روی یک نقطه خاص از بیرون انجام می‌شود و مانند دارو نیست که وارد بدن شود. اگر شما فقط یک دوره درمانی را گذرانده‌اید و تأثیری بر شما نداشته، ما روش تی ام اس (TMS) را که روش مؤثر و ایمن است را به شما توصیه می‌کنیم.

استفاده پزشکی


استفاده از روش تی ام اس را می‌توان به کاربردهای تشخیصی و درمانی تقسیم نمود.

کاربردهای تشخیصی

از نظر بالینی تی ام اس (TMS) برای اندازه‌گیری فعالیت‌ها و عملکردهای خاص مدارهای مغزی در انسان استفاده می‌شود. شایع‌ترین و قابل‌ قبول‌ترین استفاده از تی‌ ام اس در اندازه‌گیری ارتباط میان کرتکس اولیه مغزی و عضلات هست. از تی ‌ام اس برای ارزیابی میزان ضایعات به وجود آمده بر اثر سکته، ام اس (اسکلروز چندگانه)، اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، اختلالات حرکت، بیماری‌های نورون حرکتی و آسیب‌ها و اختلالات دیگری که اعصاب مغزی و چهره‌ای و طناب نخاعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، استفاده می‌شود. تی ام اس وسیله‌ای برای اندازه‌گیری میزان مهار اینتراکورتیکال، فاصله تحریک کوتاه‌مدت است. این بدین معناست که روش تحریک مغناطیسی مغز یا تی ام اس جریان‌های داخل کورتسی را بررسی می‌کند. البته این کاربرد آن هنوز تائید نشده است.

کاربردهای درمانی

به نظر می‌رسد که تحریک مکرر مغناطیسی با فرکانس بالا در درمان درد نوروپاتیک همانند بیماری نقاط ماشه‌ای (که برای درمان این دو روش درمانی مؤثری وجود ندارد) بسیار تأثیرگذار است. برای بیماران مبتلا به اختلال افسردگی اساسی مقاوم به درمان دارویی، تحریک مغناطیسی با فرکانس بالا مؤثر است. همچنین تی ام اس(TMS) با فرکانس بالا برای درمان ناحیه پشتی جانبی کرتکس پیش پیشانی نیمکره چپ و فرکانس پایین آن برای درمان ناحیه پشتی جانبی کرتکس نیمکره راست، تأثیر بسزایی دارد.

سازمان غذا و داروی آمریکا کاربرد دستگاه “اس تک پالس” را برای درمان میگرن اورا تائید کرده است. در یک مطالعه دو سویه کور که نمونه‌ها در آن به ‌صورت اتفاقی انتخاب شده بودند از میان 164 نفر 39% آن‌ها دو ساعت پس از درمان احساس درد نداشتند و % 22 درد بسیار جزئی حس می‌کردند.

در هنگام انجام روش تی ام اس چه اتفاقی روی می‌دهد؟


در هر جلسه تی ام اس (TMS)بیمار بر روی صندلی طراحی‌شده برای این کار که شباهت به یونیت دندانپزشکی دارد می‌نشیند. به دلیل ایجاد میدان مغناطیسی قبل از شروع پروسه درمانی از بیمار خواسته می‌شود تا کلیه اشیاء حساس به مغناطیس (جواهرات و کارت‌های اعتباری) را از خود دور کنید. به دلیل اینکه دستگاه تی ام اس مانند دستگاه ام آر آی با هر بار ایجاد پالس صدای بلندی تولید می‌کند، در هنگام انجام درمان برای محافظت از گوش به بیمار محافظ شنوایی داده می‌شود.

در اولین جلسه درمان برای اطمینان از اینکه کویل (سیم‌پیچ) تی ام اس درست کار روی سر قرارگرفته چندین اندازه‌گیری انجام می‌شود. پس ‌از این اقدامات کویل بر روی جمجمه فرد گذاشته می‌شود. سپس فیزیوتراپ با ایجاد چند پالس مختصر آستانه حرکتی بیمار را تعیین می‌کند. آستانه حرکتی حداقل قدرت مغناطیسی موردنیاز جهت ایجاد انقباض در دست بیمار است از فردی به فردی دیگر متفاوت است. تعیین آستانه حرکتی فیزیوتراپ را قادر می‌سازد تا برنامه درمانی هر بیمار را برنامه‌ریزی نماید و میزان انرژی موردنیاز هر فرد را برای تحریک سلول‌های مغز تعیین نماید.

زمانی که آستانه حرکتی تعیین شد، این بار کویل را بر قسمت جلویی مغز بیمار قرار می‌دهند. در این هنگام درمان آغاز می‌شود. در هنگام درمان بیمار تنها صدای کلیک و ضربه مختصری که ناشی از ایجاد پالس در زیر ناحیه کویل است را احساس می‌کند.

دوره درمان افسردگی با روش تحریک مغناطیسی مغز 6-4 هفته طول می‌کشد. درمان سایر اختلالات نیازمند پروسه متفاوتی است که معمولاً 20-3 جلسه انجام می‌گیرد. بعضی از شرکت‌های بیمه تمایل خود را برای پرداخت بخش اعظمی از هزینه درمان اعلام نموده‌اند اما این موضوع به نمایندگی بیمه‌ای که شما تحت پوشش آن هستید و تکمیل بودن مدارک مربوطه بستگی دارد. این اقدامات پروسه سختی ندارد و کارکنان ما با کمال میل به شما کمک خواهند کرد تا مراحل اداری را تکمیل نمایید.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ