تاثیراوزون تراپی (تزریق گاز اوزون) بر تحریک روند التیام بخشی بدن

فهرست مطالب

اوزون تراپی بر این اساس کار می‌کند که اوزون گرید پزشکی (O3)، یک شکل از اکسیژن خالص که دوباره به شدت فعال شده است، می‌تواند فرایند بهبودی را در بدن تحریک کند. بدن انسان ظرفیت بازسازی خود را دارد اما این توانایی زمانی که فرد بیمار می‌شود کاهش می‌یابد. با تحریک بدن، اوزون تراپی به بدن کمک می‌کند که عوامل مشکل‌زا را از بین برده و به بهبودی خود کمک کند. اوزون می‌تواند از طریق پوست، عروق، عضلات، رکتوم یا واژن و تحت نظارت پزشکی وارد بدن شود. همچنین می‌توان از آن به صورت موضعی نیز استفاده کرد. در اوزون تراپی بدن قسمت‌هایی از بدن مانند دست یا پا با کیسه پلاستیکی پوشانده شده و اوزون از این طریق وارد بدن می‌شود. در یک روش دیگر، خون از بدن کشیده شده، با اوزون مخلوط شده و دوباره در بدن تزریق می‌شود که به این فرایند اوتوهموتراپی گفته می‌شود. زمانی که اوزون با پلاسمای خون واکنش می‌دهد، پراکسید هیدروژن تولید می‌شود که یک ماده ضدعفونی‌کننده قوی است و ویژگی شفابخشی دارد.

بسیاری از بیماری‌ها به دلیل استر اکسیداتیو ایجاد می‌شوند و به همین دلیل آنتی‌اکسیدان برای بهبودی بدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است اما اوزون یک اکسیدان قوی و غیر مضر است. کارشناسان خاطر نشان می‌کنند که با تحریک تولید برخی از آنتی‌اکسیدان‌ها، اوزون می‌تواند به مقابله با بیماری‌های مزمن در بدن بپردازد. خاصیت ضدعفونی‌کنندگی می‌تواند برخی از بیماری‌های عفونی را درمان کند. اگر دچار دردهای اسکلتی عضلانی هستید و یا گردن، کمر، شانه، زانو و مچ پایتان دچار آسیب‌دیدگی شدیدی شده است،

اوزون چیست و چه کاری انجام می‌دهد؟


اوزون O3 است (ترکیب سه‌اتم اکسیژن) و یک مولکول پرانرژی می‌سازد که آماده ترکیب با اتم اکسیژن سوم برای آزاد کردن رادیکال‌هایی است که معمولاً باعث آسیب به بدن انسان می‌شوند. اگر اوزون در بدن وجود داشته باشد، آسیب ناشی از اکسیداسیون به دلیل آزاد شدن این رادیکال‌ها متوقف می‌شود زیرا رادیکال‌های آزاد پایدار هستند و بنابراین با اتم اضافی اکسیژن که از ازون به دست می‌آید محدود نمی‌شوند.

مزایای این روش


در اینجا به 10 مزیت اوزون تراپی (تزریق گاز اوزون) اشاره می‌کنیم.

اوزون سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

اوزون یک تنظیم‌کننده قوی سیستم ایمنی بدن است. زمانی که سیستم ایمنی بدن بیش‌فعال می‌شود (بیماری‌های خود ایمنی)، اوزون آن را تسکین می‌دهد. برعکس، زمانی که سیستم ایمنی مثلاً در عفونت‌های مزمن، بدن کم کار می‌شود، اوزون آن را تحریک می‌کند. این توانایی منحصربفرد ازون به دلیل فعالیت مولکول‌های انتقال‌دهنده پیام که به آنها سیتوکین گفته می‌شود مانند اینترفرون گاما، اینترلوکین 2، عامل محرک کلونی و تی آن اف آلفا حاصل می‌شود.

اوزون باعث از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شود

اوزون در متابولیسم سلول‌های باکتریوم اختلال ایجاد می‌کند. این کار بیشتر توسط مسدود کردن عمل سیستم کنترل آنزیمی انجام می‌شود. مقادیر کافی اوزون غشای سلولی را شکسته و منجر به از بین رفتن باکتری می‌شود. برخلاف باکتری، ویروس‌ها فقط در سلول میزبان تکثیر می‌شوند. آنها پروتئین سلول‌های میزبان را به سلول‌های پروتئین خود تبدیل می‌کنند. اوزون ویروس‌ها را از طریق انتشار پوشش پروتئین در هسته اسید نوکلئیک از بین برده و در نتیجه آران آ ویروسی آسیب می‌بیند.

اوزون سطح اکسیژن را در سلول‌ها افزایش می‌دهد

اگر به انسان اکسیژن نرسد ظرف مدت 8 دقیقه یا کمتر می‌میرد. اکسیژن باعث می‌شود که سلول‌های انرژی تولید کنند. بدون وجود اکسیژن، سلول‌ها اکسیژن نخواهند داشت و سلول‌ها بدون انرژی می‌میرند. وقتی سلول‌ها بمیرند انسان نیز می‌میرد. اوزون به وسیله گلبول‌های قرمز خون، میزان اکسیژن که به خون می‌رسد را افزایش می‌دهد. همچنین سلول‌های قرمز خون شکل‌پذیرتر هستند بنابراین بهتر می‌توانند عروق خونی بلند پوستی را تجهیز کرده تا بافت‌ها و ارگان‌ها داخلی بدن با استفاده از خون اکسیژن‌دار تغذیه شوند.

اوزون بدن را سم‌زدایی می‌کند

در تزریق گاز اوزون پوستی منافذ پوست با گرما و بخار به آرامی باز شده و اوزون از طریق پوست وارد بدن می‌شود. اوزون وارد خون، لنف و چربی می‌شود. با ورود اوزون سموم از طریق فرایند تعریق دفع می‌شوند، این روش برای سم‌زدایی و افزایش اکسیژن بدن بسیار عالی است.

اوزون باعث کاهش التهاب می‌شود

اوزون عملکرد ایمنی بدن را به وسیله کنترل کردن اثر اکسیداتیو، بسیج حالت دفاعی آنتی‌اکسیدانی بدن و کاهش التهاب تغییر می‌دهد.

اوزون به عنوان از بین برنده اچ آی وی شناخته می‌شود

اوزون پزشکی حاوی مقادیر زیادی انرژی است که برای از بین بردن اچ آی وی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و جرم‌ها به کار برده می‌شود. اکسیژن فعال یا اوزون پزشکی برای از بین بردن اچ آی وی و ویروس‌های با استفاده از مواد تولید شده در ترکیب با مایعات بدن از بین می‌روند. اوزون پزشکی با غلظت مناسب، 99.999 درصد ویروس‌های لیپید و باکتری‌های موجود در لوله آزمایش، آب، مایعات بدن و هوا را از بین می‌برد.

اوزون می‌تواند سلول‌های سرطانی را از بین ببرد

اوزون از طریق آنزیم‌ها می‌تواند بدون آسیب رساندن به سلول‌های سالم، سلول‌های بیمار را از بین ببرد. همه سلول‌های سالم 3 آنزیم دارند که از آنها در برابر اکسید شدن محافظت می‌کند. همه سلول‌های سالم به اکسیژن نیاز دارند تا بتوانند درست کار کنند. هر سلول یک دستگاه سوزاندن اکسیژن است. سلول‌های ناسالم این آنزیم‌ها را برای حفاظت در برابر اکسید شدن ندارند. این موضوع باعث می‌شود که همه سلول‌های ناسالم از جمله سلول‌های سرطانی توان مقابله با ازون را نداشته باشند.

اوزون اثر ضد پیری دارد

افزایش میزان اکسیژن در خون و سلول‌های انسانی اثرات ضد پیری دارد. اوزون درمانی یکی از روش‌های قوی برای این کار است. اگر از اوزون به درستی استفاده شود، یک داروی شگفت‌انگیز است که پتانسیل ایجاد یک انقلاب پزشکی و پیشگیری از فرایند پیر شدن را دارد.

اوزون انرژی را افزایش می‌دهد

انسان اکسیژن تنفس می‌کند بنابراین می‌تواند به سلول‌های انسانی انرژی بدهد. اغلب این فرایند خیلی مؤثر نیست به خصوص زمانی که سن انسان بیش از 30 سال می‌شود. اوزون به بازگرداندن این روند کمک کرده تا فرد انرژی بیشتری از اکسیژنی که تنفس می‌کند دریافت کند، درست مانند تنظیم کردن موتور اتومبیل تا بتواند قدرت بیشتری از سوزاندن بنزین ایجاد کند.

اوزون میزان اسیدیته را کاهش می‌دهد

تجزیه اسید اوریک در بدن که باعث ابتلا به نقرس و آسیب وارد کردن به عروق خونی می‌شود را می‌توان به وسیله اوزون تراپی انجام داد.

کاربردهای درمانی اوزون تراپی


برخی از کاربردهای درمانی اوزون تراپی عبارتند از:

 •  احساس خستگی و ضعف عمومی
 •  تأخیر در بهبودی فیزیکی پس از بیماری‌های جدی
 •  اختلالات گردش خون در عروق محیطی (احساس سرما د اندام‌ها و درد پس از راه رفتن)
 •  بیماری‌های گردش خون در مغز. ایسکمی مغزی و قلبی، سکته ایسکمیک مغزی
 •  انواع مختلف آرتروزها
 •  بیماری‌های مرتبط با سیستم عصبی محیطی (دیسک گردن و کمر، پلگزیت، رادیکولیت، پلی نوریت، پلی نوروپاتی)
 •  میگرن، نوروسیز، نوراستنیک و افسردگی

چه بیمارانی می‌توانند از مزایای اوزون درمانی بهره‌مند شوند؟


اوزون باعث کاهش فتق دیسک شده و فشار را از روی ریشه عصب کاهش داده و درد را برطرف می‌کند. بیمارانی که بیماری‌های دیسکی خفیف تا متوسط دارند و روش‌های درمانی دیگر برای درمان آنها مؤثر واقع نشده است می‌توانند از اوزون تراپی استفاده کرده و حداکثر بهره را از به کارگیری این روش‌های درمانی ببرند.

این روش به چه کسانی توصیه نمی‌شود؟


بیماران مبتلا به فلج شدید مثانه روده هرگز نمی‌توانند از ازون تراپی استفاده کنند. بیماری‌های دیژنراتیو استخوانی نیز با استفاده از اوزون تراپی بهبود نمی‌یابند. اوزون تراپی برای افرادی که بیماری‌ها و شرایط زیر را دارند مناسب نیست:

 •  پرکاری تیروئید
 •  بارداری
 •  پانکراتیت
 •  اختلال در انعقاد خون
 •  صرع
 •  آلرژی نسبت به ازن، هر چند که بسیار نادر است (یک نفر در هر 10000 نفر)

روش‌های اوزون تراپی


روش‌های استفاده از اوزون درمانی عبارتند از:

 •  داخل وریدی: متداول‌ترین روش است که در آن خون خود فرد با اوزون مورد نیاز غنی شده و سپس دوباره به بدن بیمار تزریق می‌شود.
 •  زیر پوستی: در این روش مخلوط اکسیژن یا ازن با سوزن‌های میکروسکوپی در ناحیه آسیب دیده یا به روش مزوتراپی تزریق می‌شود.
 •  داخل عضله: مشابه تزریق‌های عضلانی است که خون غنی شده با اوزون تزریق می‌شود.
 •  داخل مفصلی: برای درمان بیماری‌ها یا آسیب‌دیدگی‌های مفصلی داخل یا اطراف مفصل تزریق می‌شود.
 •  استعمال خارجی: برای درمان آسیب‌دیدگی‌ها، زخم‌ها، ضایعات پس از انجام عمل‌های جراحی، هرپس و موارد دیگر

عوارض این روش چیست؟


با این که استنشاق اوزون برای انسان سمی است اما اکسیژن پزشکی و اکسیژن موجود در هوا این مشکل را ندارند. در اوزون تراپی از ازن به شکل مایع استفاده می‌شود. زمانی که این ماده در دوز مناسب و با تکنولوژی پیشرفته توسط یک پزشک آموزش‌دیده مورد استفاده قرار می‌گیرد، بی‌خطر و مؤثر خواهد بود. استفاده از این روش درمانی ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدت جزئی مانند سرگیجه، ضعف و خواب‌آلودگی داشته باشد.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ