ماساژ درمانی و ریلکسیشن برای کاهش درد های اسکلتی و تنش های عضلانی

فهرست مطالب

ماساژ درمانی، دستکاری دستی بدن و بافت نرم است که شامل ماهیچه‌ها، پوست، تاندون‌ها و همراهی فاشیا، رباط‌ها و کپسول‌های مفصلی است. ماساژ بیش از ۴۰۰۰ سال در بسیاری از فرهنگ‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه بسیاری از مردم به طور منظم این مراقبت بهداشتی و تندرستی را در برنامه‌شان جا می‌دهند. شما به طور شخصی یک کلید مهم برای سلامت کلی خود را انتخاب کرده‌اید. روش‌هایی که متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی  در غرب تهران به کار می‌برند می‌تواند منجر به انواع مختلف اثرات و مزایای روانی شود. متخصصین ما در مورد این اثرات و مزایای فرهیخته و آگاه هستند و برای ارائه‌ی بهترین توجه مورد نیاز به سلامتی و تندرستی شما آموزش دیده‌اند.

 ما در کلینیک فیزیوتراپی با بهره‌گیری از تکنیک‌های ماساژ مدرن و ریلکسیشن، راهکارهای مؤثری را در کاهش درد، کنترل درد و رهایی از آن پیش روی شما قرار می‌دهیم. تکنیک‌های ارائه شده در این مرکز پزشکی به ویژه برای بیماران مبتلا به آرتروز، فیبرومیالژیا، دردهای مختلف کمر، درد گردن، درد پا و تنش‌های عضلانی در دسترس است.

همکاران ما در کلینیک فیزیوتراپی آماده پاسخگویی به سؤالات شما در زمینه ماساژ درمانی هستند. جهت دریافت مشاوره، طرح سؤال و یا گرفتن نوبت می‌توانید با شماره‌ 03132372301 تماس حاصل نمایید.

ماساژ درماني


ماساژ درماني

در ماساژ درماني از ترکيبي از تکنيک‌هاي مختلف براي درمان علل مشکلات اسکلتي – عضلاني استفاده مي‌شود و هدف آن تنها متمرکز بر تسکين درد نيست. به عبارت ديگر، ماساژدرمانی شامل دست‌ورزي تخصصي بافت‌هاي نرم بدن – نه تنها عضلات، بلکه ليگامنت‌ها، تاندون‌ها و فاشيا‌ها – با هدف کمک به بازيابي توان عملکرد سالم و صحيح بدن است.

برخي از عوارض شايعي که ماساژ درمانی مي‌تواند به درمان آنها کمک کند عبارتند از: آسيب‌هاي تاندون آشيل (تاندون مچ پا)، التهاب تاندون‌ها، آسيب‌ديدگي‌هاي ساق پا، کشيدگي ران پا، بيماري “آرنج تنيس بازان”، شانه يخ‌زده، آسيب‌هاي عضلات همسترينگ، فاشياي پلانتار (ليگامنت کف پا)، چسبندگي‌ها، آسيب شلاقي گردن، کمر دردهاي مزمن، درد سياتيک، دردهاي ناشي از آرتروز، بيماري “شانه شناگران”، التهاب بورس‌هاي مفصلي، آسيب‌هاي عضلات گرداننده شانه، آسيب‌هاي گردن، سردردهاي مختلف، گرفتگي عضلات و سندروم انسداد خروجي قفسه (توراکس).

ماساژ ریلکسی


ماساژ ریلکسی

ماساژ ریلکسی دقیقا چیزی است که از اسمش پیداست: یک نوع ماساژ است دقیقا برای اهداف ریلکسی و آسایش می‌باشد. این روش ماساژ برای اثرات درمانی یا برای مقابله با درد مزمن یا ناراحتی طراحی نشده است. معمولا ماساژ ریلکسی می‌تواند تغییر کند و درخور نیازهای خاص شما باشد. ماساژ در یک محیط ساکت و آرام با موسیقی یا نور شمع به انتخاب شما در پس زمینه، انجام می‌شود. ماساژ شامل درمانگری است که فشار آرام تا متوسطی را از دست به بدن اعمال می‌کند، و به آرامی بافت را به منظور افزایش ریلکسیشن دستکاری می‌کند. این یک ماساژ بافت عمیق نیست. این برای کار کردن با عضلات عمیق‌تر بدن طراحی نشده است، بلکه تنها یک ورزیدن یا مالیدن آرام لایه‌های بیرونی بافت بدن است. این ماساژ طیف وسیعی از نواحی بدن را پوشش می‌دهد از جمله کمر، پاها، دست‌ها و گردن.

گاهی اوقات امکان اضافه کردن برخی از درمان‌های آروماتراپی به ماساژ درمانی وجود دارد. روغن‌های آروماتراپی با کیفیت بالا می‌توانند تجربه جامع ماساژ را زیاد کنند و باعث آرامش بیشتر و ترمیم تعادل انرژی فرد شوند. البته روغن بدون رنگ و بو نیز یک گزینه است. روغن یک سطح لغزنده‌تر برای درمانگر برای کار کردن ایجاد می‌کند، بنابراین هیچ کششی در پوست وجود ندارد. در طول ماساژ، بیمار می‌تواند آرام باقی بماند و به سادگی افکار شخصی خود را در سر خود مرور کند، یا اگر بخواهد می‌تواند با درمانشناس صحبت کند. جلسه ماساژ می‌تواند شخصی شود تا دقیقا همانطور شود که شما دوست دارید.

بسیاری از افراد هروز بدون در نظر گرفتن وقت برای خودشان زندگی روزمره‌شان را می‌گذرانند. هر کسی سزاوار لحظه مورد نیاز خوب برای ریلکس شدن است و این ماساژ تنها روش مناسب برای فرد است. این ذهن و بدن شما را ریلکس می‌کند، به شما امکان استراحت از فشارها و استرس‌های زندگی را می‌دهد. طول مدت ماساژ بستگی به مدتی دارد که می‌خواهید ماساژ ادامه داشته باشد. به طور معمول این گزینه بین نیم ساعت تا دو ساعت طول می‌کشد. ماساژها برای افراد با تمام سنین باز هستند، و در بعضی از نقاط حتی اغلب ماساژ زوج‌ها را انجام می‌دهند، جایی که زن و شوهر در اتاق یکسان ماساژ داده می‌شوند تا بتوانند تجربه‌شان را با یکدیگر شریک شوند. ماساژ ریلکسی یک نوع ماساژ آرام و ملایم طراحی شده برای بهبود گردش خون، محدوده حرکتی، کاهش درد جزئی عضلات و افزایش آرامش کلی است. اکثر افراد دیگر وقت کافی برای استراحت خود نمی‌گذارند. این در مورد زمانی است که خودتان را با ماساز ریلکسی نازپرورده و لوس می‌کنید.

روش‌های رایج ماساژ درمانی


روش‌های رایج ماساژ درمانی

یک ماساژ درمانگر واجد شرایط مجموعه‌ای از ابزار ماساژ و روش‌های کمک به شما را دارد. این تکنیک‌های ماساژ می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

سر خوردن طولی

سر خوردن طولی یک روش ماساژ اصلی اما موثر است که در جهت جریان خون انجام می‌شود. این پراکندگی مایع را از ناحیه آسیب پشتیبانی و حمایت می‌کند و بنابراین به کاهش التهاب و تورم کمک می‌کند. این ماساژ همچنین در ریلکس کردن عضلات تنگ بسیار مفید است.

مالیدن و ورزیدن

ورزیدن را می‌توان با روش‌های مختلف انجام داد و توسط بخشی از یک دست که برای انجام ماساژ استفاده می‌شود توصیف می‌شود، مثلا ورزیدن با انگشت شست و ورزیدن با کف دست. فشار مورد استفاده باید با توجه به هدف ماساژ و حجم بافت‌های تحت درمان متفاوت باشد. ریتم و سرعت حرکت به همان اندازه مهم هستند زیرا فشار به طور متناوب اعمال می‌شود.

آزادسازی بافت همبندی عضلانی یا مايوفاشيال ريليز

آزادسازی بافت همبندی عضلانی یک روش دستی برای کشیدن فاشیا با هدف متعادل کردن بدن است. فاشیا بین پوست و ساختار زیرین عضلات و استخوان قرار گرفته است، این یک شبکه بدون درز از بافت همبند است که عضلات، اندامها و ساختارهای اسکلتی بدن شما را پوشش داده و متصل می‌کند. جراحات، استرس، تروما و حالت نشستن یا ایستادن ضعيف مي‌تواند باعث محدوديت فاشیا شود و هدف آزادسازی بافت همبندی عضلانی، آزادسازي محدودیت فاشیا و بازسازي بافت آن است.

نقطه ماشه‌ای یا تریگر پوینت

نقطه ماشه‌ای یا تریگر پوینت یک روش برای کار بدن است که شامل استفاده از فشار به بافت عضله حساس به منظور از بین بردن درد و اختلال در سایر قسمت‌های بدن است. نقطه ماشه‌ای، نقاط تکان دهنده مراكز فعال بیش فعال عضلانی هستند كه اغلب با نقاط طب سوزنی همگذری می‌کنند. شما همچنین متوجه می‌شوید که نقاط عضلانی شما اغلب نقطه ماشه‌ای هستند.

اصطکاک‌های عمیق عرضی 

اصطکاک عرضی یک درمان عرضی بافت همبندی است که به طور مستقیم توسط انگشتان اعمال می‌شود. اصطکاک‌های عرضی از یک فشار نوسان‌دار استفاده شده در جهت الياف بافت استفاده می‌کنند. این تکنیک عمدتا برای آسیب‌های تاندون یا رباط‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به تجزیه بافت زخم ضخیم و دردناک کمک ‌کند. اگر این ضایعات کاهش نیافته باشند، احتمالا موجب تحریک بیشتر می‌شود و انحطاط سریعتر از حد مجاز می‌شود.

ماساژ فشاری 

فشرده‌سازی ریتمیک در عضلات به منظور ایجاد هیپرمی عمیق و اثر نرم کننده در بافت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این به طور کلی به عنوان یک روش گرم کردن برای کار ماساژ خاص‌تر و عمیق‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماساژ ورزشی از ماساژ فشرده‌سازی استفاده می‌کند.

ماساژ فیبرهای متقاطع

تکنیک‌های اصطکاک فیبرهای متقاطع به طور کلی به منظور ایجاد یک اثر کشش و منبسط در گروه‌های عضلانی بزرگ اعمال می‌شود؛ یا در محل عضلات و بافت همبند خاص، اصطکاک عرضی عمیق اعمال شده برای کاهش چسبندگی و کمک به ایجاد تعمیر قوی و انعطاف‌پذیر در طول روند بهبود است.

ماساژ سوئدی

روش‌های ماساژ سوئدی شامل ضربه‌های طولانی، ورزیدن، اصطکاک، ضربه زدن، ضربه‌ای، ارتعاش، افلوراژ و حرکات تکان دادن است.

توالی معمول تکنیک‌ها اینگونه است:

  • افلوراژ: ضربه‌های سر خوردن با کف دست، شست دست یا نوک انگشتان.
  • پتریساژ: حرکات ورزیدن با دست‌ها، شست دست و یا انگشت
  • اصطکاک: فشار دایره‌ای با کف دست، شست و یا انگشتان دست
  • لرزش: حرکات نوسانی که بدن را لرزش یا ارتعاش می‌دهند.
  • با انگشت ضربه‌ی ملایم زدن: ضربات سریع
  • حرکات فعال و غیر فعال: خم شدن و کشش

حرکات کششی PNF(کشش تسهیل عصبی عضلانی گیرنده‌های عمقی) 

تکنیک‌های PNF کشش غیر فعال و ایزومتریک را با عضله شما با کشش بی‌مقاومت و منقبض به صورت متناوب ترکیب می‌کند. این روش گیرنده‌های اعصاب را در عضلات به منظور منبسط کردن طول عضله مورد هدف قرار می‌دهد. ابتدا، عضله آرام توسط شریک کشیده می‌شود، کسی که وزن بدنش مخالف زمین، دیوار یا مقاومت مشابه است. جایی که به نظر می‌رسد کشش بیشتر میسر نیست، کشش تا ۳۰ ثانیه نگه داشته می‌شود. با این حال، در طول این دوره، عضله باید تا آنجا که ممکن است منقبض شود. در نهایت، هنگامی که عضله دوباره آرام شود، باید بلافاصله بیشتر کشیده شود، که پس از آن به راحتی امکان پذیر است. این روش کشش و انقباض متناوب را می‌توان چندین بار تکرار کرد تا هر مرتبه کشش کمی بیشتر شود.

ماساژ درماني و درمان فيزيکي


ماساژ درماني و فيزيک درماني دو روش درمان دستي هستند که هر دو هدف‌هاي يکساني دارند؛ يعني کمک به بهبود آسيب‌ديدگي‌ها، تسکين درد و بازيابي توان عملکردي. اما ماساژ درماني بيشتر يک درمان کلي نگر است که ذهن و جسم را با هم در نظر مي‌گيرد و تمرکز آن در درجه اول بر بافت‌هاي نرم بدن است. از طرفي، درمان فيزيکي معمولاً در هر زمان فقط بر يک قسمت خاص از بدن تمرکز دارد و شامل روش‌هاي توانبخشي براي تقويت و بهبود آسيب‌ديدگي آن ناحيه خاص از بدن و بازيابي عملکرد سالم آن است. به‌طور کلي فيزيوتراپيست‌ها از روش‌هاي مختلفي براي ماساژ درماني استفاده مي‌کنند.

ماساژ درمانی برای درمان و کنترل شرایط زیر کارایی بالایی را از خود نشان داده است


درد گردن

ماساژ درمانی برای درمان درد گردن

در اصطلاح عامه خيلي وقت‌ها براي توصيف شرايط و موقعيت‌هاي سخت، آن را به “گردن درد” تشبيه مي‌کنند. به‌طوري که براي خيلي از افراد، درد گردن معادل رنج و سختي زياد است.

انجام ماساژ درماني به‌طور منظم مي‌تواند از بروز درد و ناراحتي در تمام بدن شما جلوگيري کند. اما در صورتي که شما به طور خاص از درد گردن رنج مي‌بريد، ماساژ درماني هم در درجه اول بر شانه‌ها و قسمت بالاي کمر شما متمرکز خواهد بود. در واقع ماساژ درمانی خود گردن از همان ابتدا مي‌تواند باعث تشديد علائم درد آن شود، در حالي که ماساژ آرام بازوها، سينه، پاها و کمر مي‌تواند در تسکين درد گردن تأثير زيادي داشته باشد.

کمر درد

ماساژ درمانی برای درمان کمر درد

کمر درد تقريباً براي هر کسي در زماني از زندگي اتفاق مي‌افتد. در واقع وقتي اطلاعات مربوط به ماساژ درماني را جستجو کنيد، مي‌بينيد تعداد افرادي که به دنبال “ماساژ کمر” هستند خيلي بيشتر از کساني است که خواستار ماساژ شانه، زانو، دست،گردن يا هر قسمت ديگري از بدن هستند.

ماساژ درماني مي‌تواند به رفع اسپاسم و گرفتگي عضلات که در اثر بي‌حرکتي دنده‌‌ها يا مفاصل ناحيه توراکس به وجود آمده است کمک زيادي نمايد و عملکرد اين مفاصل را بهبود ببخشد. حتي با استفاده از ماساژ عضلات سريني (گلوتئال) در ناحيه باسن و آزاد کردن فشار وارد بر بافت‌هاي ناحيه پايين کمر، مي‌توان قابليت حرکتي مفاصل ساکروايلياک يا دنبالچه را هم افزايش داد.

ماساژ کمر علاوه بر تأثيري که در افزايش کارآيي ساير روش‌هاي درماني دارد، مي‌تواند خطر وقوع دردهاي ناگهاني و يا مزمن کمر را نيز به‌طور قابل ملاحظه‌اي کاهش دهد. اگر شما هم در اثر عوامل مختلفي از قبيل کم‌تحرکي مفاصل ستون فقرات، لگن و دنده‌ها، يا فشردگي اعصاب به خاطر اسپاسم عضلاني و يا بيمار‌ها و عوارض ساختاري بدن دچار کمر درد مزمن شده‌ايد، بهتر است به يک متخصص باتجربه در زمينه ماساژ کمر مراجعه کنيد. زيرا ماساژ کمر علاوه بر تسکين درد، مي‌تواند فوايد متعدد ديگري هم براي شما داشته باشد. ماساژ درماني يک نقش پيش‌کنشي (Proactive) در بهبود سلامت عمومي شما دارد، زيرا ماساژ دادن اندام‌هاي بدن به‌طور منظم، باعث آرامسازي و افزايش سطح آمادگي عضلات به طور کلي مي‌شود. اين امر در کاهش استرس، بهبود خواب و افزايش ترشح هورمون اندورفين که نقش تقويت کننده روحيه و شاداب‌کنندگي طبيعي بدن را بر عهده دارد، تأثير زيادي خواهد داشت.

به‌طور کلي بدن شما بعد از ماساژ مي‌تواند عملکرد خيلي بهتري داشته باشد، زيرا گردش خون در بدن بيشتر مي‌شود و خون حاوي اکسيژن تازه، بيشتر به عضلات شما مي‌رسد و مواد زائد نيز با سرعت بيشتري از اندام‌هاي شما دفع مي‌شود. علاوه بر آن، ماساژ کمر باعث افزايش انعطاف‌پذيري کمر و کل بدن شما مي‌شود، زيرا عضلات کمر و دنده‌ها را شل مي‌کند و دامنه حرکت آنها را افزايش مي‌دهد.

دردهاي عضلاني در ورزشکاران

غالباً ماساژ درمانی برای ورزشکاران متمرکز بر قسمت‌هایی از بدن است که در اثر حرکات مکرر و عمدتاً تهاجمی، فشار زیادی بر روی آنها وارد می‌شود. روش‌های ماساژ درمانی ورزشی روز به روز با استقبال بیشتری مواجه می‌شود و به عنوان یک جزء مفید در اغلب برنامه‌های جامع آموزشی ورزشی گنجانده می‌شود. از تکنیک‌های ماساژ درمانی ورزشی به عنوان راهکاری برای آماده‌سازی ورزشکاران قبل از مسابقه و کاهش دوره بهبود آسیب‌دیدگی‌ها و دستیابی به حداکثر توان عملکرد در جریان تمرین‌های ورزشی یا بعد از مسابقات استفاده می‌شود. امروزه اغلب ورزشکاران حرفه‌ای به خوبی از این نکته آگاهی دارند که ماساژهای ورزشی اختصاصی برای آنها باعث افزایش انعطاف‌پذیری، کاهش ضعف، بهبود استقامت و کمک به جلوگیری از آسیب‌های ورزشی و آماده‌سازی بدن و ذهن جهت ارائه بهترین عملکرد ممکن می‌گردد.

یکی از مهم‌ترین فواید ماساژ درمانی ورزشی نسبت به سایر روش‌های ماساژ، قابلیت بالای این روش در تقویت نقاط اتصال عضلات به تاندون می‌باشد.

فیبرومیالژیا

ماساژ درمانی برای درمان فیبرومیالژیا

سندروم فیبرومیالژیا به صورت درد مزمن گسترده در سطح بدن، ضعف، اختلال حافظه و بی‌حوصلگی در بیمار مشخص می‌شود. این عارضه در زنان شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد و در واقع یک بیماری نیست بلکه یک سندروم یا نشانگان می‌باشد که می‌توان آن را درمان و مدیریت نمود. خوشبختانه فیبرومیالژیا تهدیدی برای جان بیمار به شمار نمی‌رود و باعث آسیب‌دیدگی عضلات یا مفاصل نیز نمی‌شود. متخصصین ماساژ درمانی در زمان ماساژ برای بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا، بیشتر بر تکنیک‌هایی تمرکز می‌کنند که گردش خون در ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهد و باعث بهبود تأمین عناصر غذایی برای اندام‌های بدن و دفع موارد زائد از آنها می‌شود. در واقع این تکنیک‌ها به‌طور اختصاصی برای افراد مبتلا به فیبرومیالژیا طراحی شده است و همزمان می‌تواند به کاهش ضربان قلب، شل شدن عضلات، افزایش دامنه حرکت مفاصل و تحریک بدن به ساخت مسکن‌های طبیعی، کمک زیادی نماید.

درمان کرانیوساکرال

ماساژ درمانی برای درمان کرانیوساکرال

درمان کرانیوساکرال یا کرانیال ساکرال یک روش دست‌ورزی آرام و غیرتهاجمی است که بیشتر بر روی استخوان‌های سر، جمجمه و ستون فقرات تمرکز دارد و هدف آن آزادسازی فشار وارد بر این قسمت‌ها و تسکین استرس و درد ناشی از آن است.

درمان کرانیوساکرال با هدف بازگرداندن استخوان‌های جمجمه و ستون فقرات به جایگاه سالم و طبیعی خود انجام می‌شود تا از این طریق فشار ناشی از آسیب‌های مزمن کاهش پبدا کند و سر دردهای میگرنی، درد گردن و کمر، بیماری‌های مفصل فکی- گیجگاهی (التهاب مفصلی که فک تحتانی را به جمجمه متصل می‌کند) و سایر عوارض مربوط به آن برطرف شود.

بسیاری از افراد نمی‌توانند تصور کنند که انسان در پوست سر خود نیز ماهیچه‌هایی زیادی دارد. این ماهیچه‌ها مسئول ابراز حالت‌های چهره هستند. بنابراین ممکن است روی این عضلات نیز فشار زیادی وارد شود، به ویژه هنگامی که تمام طول روز پشت کامپیوتر می‌نشینید یا تحت استرس‌ها و فشارهای روحی زیاد قرار داشته باشید. از طرفی ما در برنامه‌های مراقبتی و تقویت عضلات، معمولاً به پوست سر توجه نمی‌کنیم و حتی از کشیدگی عضلات این ناحیه هم آگاه نمی‌شویم. در حالی که اغلب افراد وقتی که سرشان ماساژ داده می‌شود، احساس می‌کنند که فشار سنگینی از روی آنها برداشته شده است. شما هم می‌توانید قبل از شروع هر جلسه ماساژ درمانی از درمانگر خود بخواهید که درمان کرانیوساکرال یا ماساژ پوست سر را نیز برایتان انجام دهد.

در کلینیک فیزیوتراپی ماساژ اصلی سر و صورت که شامل ماساژ استخوان ساکرال و ماهیچه‌های گونه، دور چشم، پیشانی، دور لب و گردن می‌شود با بهترین کیفیت و کادری مجرب انجام می‌گیرد.

آرتروز

ماساژ درمانی برای درمان آرتروز

آرتروز به عنوان مهم‌ترین علت ناتوانی و کاهش کیفیت زندگی در افراد مختلف شناخته می‌شود که هزینه‌های کلانی را جهت درمان به خود اختصاص می‌دهد و فعالیت‌های عادی بیمار را به شدت محدود می‌کند.

به‌طور کلی بیماری آرتروز بر سه نوع است:

  • استئوآرتروز. این عارضه غالباً مفصل‌هایی که نیروی وزن یا فشار زیادی بر آنها وارد می‌شود، از قبیل زانوها، لگن، پاها و ستون فقرات را درگیر می‌نماید.
  • آرتروز روماتیسمی. یک بیماری خودایمنی است. یعنی بیماری که در اثر آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به قسمت‌های سالم خود بدن از جمله به مفصل‌ها حمله می‌کند.
  • آرتروز پسوریاتیک. افراد مبتلا به این عارضه دچار التهاب پوست (پسوریازیس) پوست و مفاصل (آرتروز) می‌شوند.

خوشبختانه نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که ماساژ می‌تواند در کاهش درد و افزایش توان حرکتی در افرادی که از بیماری آرتروز رنج می‌برند، تأثیر زیادی داشته باشد.

همچنین مطالعات نشان داده است که انجام ماساژ درمانی به‌طور منظم می‌تواند باعث کاهش اضطراب، تسکین  درد و افزایش قدرت مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز شود. همچنین یکی از ناراحتی‌های عمده در بیماران مبتلا به آرتروز، کمبود خواب و ناتوانی در خواب عمیق است که ماساژ درمانی می‌تواند در رفع آن مؤثر واقع شود.

متخصصان فیزیوتراپ در کلینیک فیزیوتراپی با تکیه بر درما‌ن‌های مبتنی بر ماساژ، خدمات ویژه‌ای را برای بیماران مبتلا به آرتروز زانو، لگن و پا فراهم آورده است.

همکاران ما در مرکز آرمانی آماده پاسخگویی به سئوالات شما در زمینه ماساژ درمانی هستند. جهت دریافت مشاوره، طرح سئوال و یا گرفتن نوبت می‌توانید با شماره 03132372301 تماس حاصل نمایید.

شل کردن عضلات

ماساژ درمانی برای درمان شل کردن عضلات

تحمل وزن سنگین بدن، بلند کردن اجسام سنگین، طرز نادرست ایستادن، نشستن و خوابیدن و انجام حرکات بدنی سنگین به‌طور مکرر باعث وارد آمدن فشار زیادی بر عضلات کمر و سایر عضلات و مفاصل حساس بدن می‌شود. این فشارها در درازمدت منجر به اسپاسم و گرفتگی عضلات و دردناک شدن قسمت بالای کمر، لگن، باسن و عضلات همسترینگ خواهد شد. ماساژ درمانی، عضلات آسیب‌دیده و کشیده شده را شل کرده و دامنه حرکت و انعطاف‌پذیری آنها را افزایش می‌دهد و از این طریق، دردهای ناشی از این فشارها را به صورت ریشه‌ای درمان می‌کند. علاوه بر آن، ماساژ درمانی میزان خونرسانی به عضلات آسیب‌دیده را افزایش می‌دهد و به این ترتیب، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به این عضلات می‌رسد. مجموعه این فرایندها باعث کاهش ورم و خشکی ماهیچه‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری و تسکین درد آنها خواهد شد. ماساژ عضلات همچنین باعث افزایش تولید اندورفین‌ها و بالا رفتن سطح هورمون‌های سروتونین و دوپامین می‌شود. همه این هورمون‌ها در بهبودی و شادابی بدن شما نقش دارند و به آرام‌سازی اعصاب و رفع دردهای عضلانی کمک می‌کند.

انعطاف‌پذیری عضلات

ماساژ درمانی برای انعطاف‌پذیری عضلات

ماساژ درمانی یک راهکار بسیار مؤثر برای حفظ و تقویت انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت عضلات است. ماساژ درمانی با کار کردن مداوم بر روی عضلات، بافت‌های همبند، تاندون‌ها، لیگامنت‌ها و مفاصل می‌تواند انعطاف‌پذیری بدن شما و توان حرکتی شما را به‌طور قابل ملاحظه‌ای بهبود ببخشد، مفاصل شما را نرم و سالم نگه دارد و خطر مصدومیت و آسیب‌دیدگی شما را کاهش دهد.

یک فایده مهم دیگر که ماساژ درمانی برای عضلات بدن شما دارد، افزایش جریان خون در آنها است که باعث بهبود سریع‌تر آسیب‌دیدگی‌های آن و جلوگیری از بیماری و آسیب‌دیدگی مجدد می‌شود. همچنین کشیدن عضلات در ماساژ درمانی باعث اصلاح وضعیت بدن شما در زمان راه رفتن، ایستادن و نشستن می‌شود و دامنه حرکت مفاصل را افزایش می‌دهد. ماساژ درمانی و ورزش‌های کششی برای افرادی که به‌طور معمول فعالیت فیزیکی سنگین انجام می‌دهند، اهمیت بسیار بیشتری دارد. عضلات شل و آرام، کمتر در معرض کشیدگی و آسیب‌دیدگی در زمان فعالیت شدید هستند.

آسیب‌دیدگی پاها

ماساژ درمانی برای درمان آسیب‌دیدگی پاها

ماساژ پاها می‌تواند به عنوان یک روش درمانی و آرام‌سازی عمقی برای افرادی که از التهاب فاشیای پلانتار (کف پا) و یا آسیب‌های مچ پا رنج می‌برند، عمل کند. ماساژ پا حتی در افرادی که روزانه درگیر کار یا بازی‌های فیزیکی سخت هستند بسیار مفید است. ماساژ درمانی اختصاصی برای آسیب‌دیدگی پا، نه تنها باعث تسکین درد پنجه پا، درد مچ پا، التهاب فاشیای پلانتار و دردهای شایع ناشی از آرتروز می‌شود، بلکه می‌تواند استرس و اضطراب و آثار آن بر تمام بدن را نیز تسکین دهد. علاوه بر ماساژ درمانی، بعضی از ورزش‌های کششی هم می‌توانند از این نظر مفید واقع شوند. در صورتی که شما هم از درد و حساسیت در ناحیه پا، پاشنه و ساق پا رنج می‌برید، حتماً در زمان جلسه ماساژ درمانی به درمانگر خود اطلاع بدهید. همچنین بهتر است بعد از جلسه ماساژ درمانی جهت درد پاها، براي مدتی استراحت داشته باشید.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ