درد لگن نشانه چیست؟

فهرست مطالب

درد لگن به دردهای زیر شکم و ناف گفته میشود که میتواند با دامنه بسیار وسیعی همراه باشد. این درد ممکن است یکی از علائم بارداری و یا اختلالات گوارشی همانند سندرم روده تحریک پذیر باشد. در زیر به مواردی که ممکن است علت درد لگن ناشی از آن باشد اشاره می کنیم:

  1. یکی ازمواردی که درد لگن میتواند ناشی از آن باشد درد آپاندیس باشد که در سمت راست اتفاق می افتد و بسیار شدید است .با پاره شدن آن و گسترش عفونت د ر داخل شکم میتواند حیات فرد را تحت تاثیر قرار دهد .
  2. سندرم روده تحریک پذیر که اختلال مزمن دستگاه گوارش است , باعث بروز مکرر درد شکم گرفتگی نفخ و اسهال و یبوست میشود .پزشکان دلیل اصلی بروز این مشکل را هنوز درنیافته اند اما برای کنترل آن پیشنهادهایی نظیر تغییرات در رژیم غذایی مدیریت استرس و درمان برای اسهال و ییبوست داده اند.
  3. یک مورد اورژانسی که بسیار سریع باید درمان شود بارداری خارج از رحم است که با علائمی نظیر درد شدید لگن , خونریزی واژینال , تهوع , سرگیجه و گرفتگی عضلات همراه است.
  4. یکی دیگر از دلایل جدی بیماری التهاب لگن است که میتواند صدمه جدی به رحم تخمدان بزند و علائم شایع آن تب درد شکم و ترشحات غیر طبیعی واژن و درد در هنگام رابطه جنسی است و البته با مشورت پزشک و مصرف انتی بیوتیک درمان مشود.
  5. کیست تخمدان از دیگر عوامل بروز درد در ناحیه پائین ناف و لگن میشود .کیست های بزرگ ممکن است درد لگن را افزایش دهند و شما را به تکرر ادرار مبتلا کنند .
  6. فیبروئید هایی که در دیواره رحم رشد میکنند و گاهی با نام تومورلیفی نامیده میشوند هم باعث بروز اینگونه دردها هستند که البته سرطانی نیستند .برخی از زنان ممکن است فشار در شکم خود احساس کنند یا درد در کمر و رابطه های جنسی دردناک را تجربه کنند
  7. یکی دیگر از دردهای مزمن مربوط به التهاب مثانه است که منجر به فشار بالا در ناحیه تناسلی ، دفع دردناک ادرار و درد در هنگام رابطه جنسی میشود.
  8. درد لگن نشانه هشدار دهنده ای برای بیماری های مقاربتی است که موجب خونریزی میان دوره ای , دفع دردناک ادرار و درد در لگن میشود.
  9. اگر قبلا جراحی نظیر برداشتن آپاندیس و یا سزارین داشته اید احتمال بروز این درد در شما افزایش میابد.

علت درد لگن با منشا خارج لگنی

درد لگن با منشا خارج لگنی در 60 درصد موارد در ارتباط با مشكل GI است و به دليل اشتراك عصبي احشايي ارگان‌هاي لگني و روده، درد قسمت تحتاني شكم با درد لگن ب منشا لگنی قابل اشتباه است. پريتونيت ناشي از عفونت لگن را مشكل مي‌توان از آپانديسيت افتراق دارد. ارتباط درد لگن با خوردن يا دفع مدفوع منشا GI دارد. اسهال و يبوست متناوب، كاهش درد بعد از حركت روده‌اي، نياز فوري به تخليه بعد از غذا يا تشديد درد با استرس، نشان دهنده‌ي IBS يا كولون اسپاستيك است. ديس‌پاروني ممكن است، در ارتباط با IBS باشد. مدفوع سخت و دير به دير با درد لگن در هنگام يا پس از حركات روده‌اي، پر بودن ركتوم يا احساس تخليه‌ي ناكامل، يبوست مزمن را نشان مي‌دهد. درد راجعه‌ي قسمت تحتاني شكم در سمت چپ با تب، به خصوص در زنان بالاي 40 سال، نشان دهنده‌ي ديورتيكوليت است. بيماري التهابي روده‌اي ركتوم در لمس حساس است. كانسر بايستي رد شود. اگرچه، اورژانس‌هاي جراحي مثل آپانديسيت نماي حاد دارند، بايد، مد نظر باشند و در صورت عدم پيشرفت درد  لگن قبل از شروع درمان درد لگن بايد براي علت آن جستجو انجام گيرد. معاينه‌ي اولتراسونوگرافي براي سنگ‌هاي صفراوي، ادراري و در بعضي بيماران سيگموييدوسكوپي، كولونوسكپي و باريم انما بايستي انجام گردد.

مقالات دیگر

حالت خوابیدن

حالت خوابیده و نیمه خوابیده این حالت  خوابیدن به صورت دمر، طاق باز و قرار گرفتن به پهلو می باشد. کمترین فشار روی ستون فقرات زمانی است که به پهلو

مطالعه »
مشاوره رایگان مشاوره تلفنی
× مشاوره در واتساپ