دو جشنواره ملی جایزه فیروزه و حرف‌حساب برگزاری سه دوره موفق و ملی را در کارنامه خود دارند. امسال برآن شدیم تا با ادغام دو رویداد از ظرفیت‌های آن‌ها در جهت حمایت از کالای ایرانی بهره ببریم. در اینجا پیشینه دو رویداد یه صورت مختصر گزارش شده‌است.

جایزه فیروزه

تامل در سیاست های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ و اقتصاد موید این امر است که این دو مقوله آنچنان در هم تنیده و جدایی ناپذیر هستند که اگر ادعا کنیم این دو به مثابه تار و پود تشکیل دهنده هویت جامعه ایرانی-اسلامی و نیروی پیش برنده جامعه هستند سخن گزافی نگفته ایم. از این رو، نگاه ویژه به مسائل فرهنگی با رویکرد اقتصادی (اقتصاد فرهنگ) و دمیدن روح فرهنگی به مسائل اقتصادی (فرهنگ اقتصاد) همواره از اقتضائات تحقق اهداف راهبردی کشورمان بوده است. با نگاهی گذرا به نام گذاری سال های مختلف از سوی مقام معظم رهبری به وضوح می توان دریافت که اهتمام همزمان و حداکثری به مسائل فرهنگی و اقتصادی از منویات و موکدات ایشان در دو دهه اخیر بوده است، که این خود موید مسوولیت خطیر دستگاه های فرهنگی و اقتصادی نظام در برنامه ریزی بهینه به منظور تحقق شعار های سال است که به نوعی چراغ هدایت کننده و نقشه راه اقدامات سالیانه مسوولین و متولیان امر است.
کالاهای فرهنگی را می‌توان کالاهای مصرفی‌ای تعریف کرد که ایده‌ها، نمادها و شیوه‌های زندگی را منتقل می‌کنند. آنها اطلاعاتی دربارۀ هویت و فرهنگ ارائه می‌دهند و بر ساخت هویت افراد نقش دارند و بر فعالیت‌های فرهنگی تأثیر می‌گذارند.
در دو یا سه دهۀ اخیر، انتشار جهانی کالاهای فرهنگی رشد بسیاری کرده است و این مسئولیت ما را در الگوسازی و ارائه محصولات با رویکرد سرگرمی و نوشت افزار برای مخاطب کودک بیشتر می‌کند.

حرف‌حساب

مسابقه «حرفِ‌حساب»، یک رویداد علمی با رویکرد سنجش مهارت است که سعی دارد تعداد زیادی از رساله‎های برتر دانشگاهی را از گوشه انزوا خارج نموده و با به کارگیری جنبه‎های خلاقانه و مهارت‏های ارائه مؤثر، در یک قاب کوتاه چندروزه به نمایش بگذارد. با توجه به حجم انبوه پژوهش‎های دانشگاهی در ایران که عمدتاً جنبه‎های کاربردی، کارآفرین و ارزش‏آفرین در آن مغفول مانده است و به آرشیو کتابخانه ‏ها می‎پیوندد، این مسابقه قصد دارد از میان حجم انبوه آن‌ها، پژوهش‏ های برگزیده چند سال اخیر را در یک فریم کوتاه به تصویر بکشد و وجه کاربردی آن‌ها را با شم رؤیاپردازانه و خلاق  به معرض نمایش بگذارد. از طرفی، این مسابقه می‎تواند روح رقابت سازنده و پویایی علمی و پژوهشی را در میان جامعه دانشجویی تقویت نماید. شرکت‎کنندگان این رویداد چالش‎های علمی روز دنیا را به شیوه‎ای جذاب، مختصر و مفید مطرح می‎کنند که بتواند توجه همه مخاطبان تخصصی و عمومی را به موضوع مورد بحث جلب نماید و بستر مناسبی برای ظهور و معرفی پژوهش‎های میان‎رشته‎ای و کاربردی و تجاری‌سازی‌های دانش‌بنیان آماده سازد؛ بنابراین، باید توجه نمود که توجه این رویداد بر استفاده از مهارت‏ ها و توانمندی‏ هایی است که بتواند پژوهش انجام شده را به ساده‎ترین و قابل‏ فهم‏ ترین شکل ممکن به مخاطبان غیرتخصصی خود نیز انتقال دهد.  این شیوه بیان زمینه‎های پژوهشی روز، می‏تواند به دانشجویان تازه ‏وارد، این امکان را بدهد که در کمترین زمان ممکن با چکیده بهترین موضوعات آشنا شده و زمینه کاری خود را بهتر، سریع‎تر و دقیق‎تر انتخاب نمایند.