جشنواره‌های ملی جایزه فیروزه و حرف‌حساب برگزاری سه دوره موفق و ملی را در کارنامه خود دارند. امسال برآن شدیم تا با ادغام این دو رویداد، از ظرفیت‌های آن‌ها در جهت حمایت از کالای ایرانی بهره ببریم. در اینجا پیشینه دو رویداد به صورت مختصر گزارش شده‌ است.

جایزه فیروزه

تامل در سیاست‌های کلان نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ و اقتصاد موید این امر است که این دو مقوله آنچنان در هم تنیده و جدایی‌ناپذیر هستند که اگر ادعا کنیم این دو به مثابه تار و پود تشکیل دهنده هویت جامعه ایرانی _ اسلامی و نیروی پیش برنده جامعه هستند، سخن گزافی نگفته‌ایم. از این رو، نگاه ویژه به مسائل فرهنگی با رویکرد اقتصادی (اقتصاد فرهنگ) و دمیدن روح فرهنگی به مسائل اقتصادی (فرهنگ اقتصاد) همواره از اقتضائات تحقق اهداف راهبردی کشورمان بوده است. با نگاهی گذرا به نام گذاری سال های مختلف از سوی مقام معظم رهبری به وضوح می‌توان دریافت که اهتمام همزمان و حداکثری به مسائل فرهنگی و اقتصادی از منویات و موکدات ایشان در دو دهه اخیر بوده است، که این خود موید مسئولیت خطیر دستگاه‌های فرهنگی و اقتصادی نظام در برنامه‌ریزی بهینه به منظور تحقق شعارهای سال است که به نوعی چراغ هدایت‌کننده و نقشه راه اقدامات سالیانه مسئولین و متولیان امر است.
کالاهای فرهنگی را می‌توان کالاهای مصرفی‌ای تعریف کرد که ایده‌ها، نمادها و شیوه‌های زندگی را منتقل می‌کنند. آن‌ها اطلاعاتی دربارۀ هویت و فرهنگ ارائه می‌دهند و بر ساخت هویت افراد نقش دارند و بر فعالیت‌های فرهنگی تأثیر می‌گذارند.
در دو یا سه دهۀ اخیر، انتشار جهانی کالاهای فرهنگی رشد بسیاری کرده و این مسئولیت ما را در الگوسازی و ارائه محصولات با رویکرد سرگرمی و نوشت افزار برای مخاطب کودک بیشتر می‌کند.

حرف‌حساب

مسابقه «حرفِ‌حساب»، یک رویداد علمی با رویکرد سنجش مهارت است که سعی دارد تعداد زیادی از رساله‎های برتر دانشگاهی را از گوشه انزوا خارج نموده و با به کارگیری جنبه‎های خلاقانه و مهارت‏‌های ارائه مؤثر، در یک قاب کوتاه چند روزه به نمایش بگذارد. با توجه به حجم انبوه پژوهش‎های دانشگاهی در ایران که عمدتاً جنبه‎های کاربردی، کارآفرینی و ارزش‌‏آفرینی در آن مغفول مانده است و به آرشیو کتابخانه‌ها می‎پیوندند، این مسابقه قصد دارد از میان حجم انبوه آن‌ها، پژوهش‏‌های برگزیده چند سال اخیر را در یک فریم کوتاه به تصویر بکشد و وجه کاربردی آن‌ها را با شم رؤیاپردازانه و خلاق به معرض نمایش بگذارد. از طرفی، این مسابقه می‎تواند روح رقابت سازنده و پویایی علمی و پژوهشی را در میان جامعه دانشجویی تقویت نماید. شرکت‎کنندگان در این رویداد، چالش‎های علمی روز دنیا را به شیوه‎ای جذاب، مختصر و مفید مطرح می‎کنند که بتواند توجه همه مخاطبان تخصصی و عمومی را به موضوع مورد بحث جلب نماید و بستر مناسبی برای ظهور و معرفی پژوهش‎های میان‎رشته‎ای و کاربردی و تجاری‌سازی‌های دانش‌بنیان آماده سازد؛ بنابراین، باید در نظر داشت که توجه این رویداد بر استفاده از مهارت‏‌ها و توانمندی‏‌هایی است که بتواند پژوهش انجام شده را به ساده‎ترین و قابل‏ فهم‏‌ترین شکل ممکن به مخاطبان غیرتخصصی خود نیز انتقال دهد. این شیوه بیان زمینه‎های پژوهشی روز، می‏‌تواند به دانشجویان تازه ‏وارد، این امکان را بدهد که در کمترین زمان ممکن با چکیده بهترین موضوعات آشنا شده و زمینه کاری خود را بهتر، سریع‎تر و دقیق‎تر انتخاب نمایند.